EMEP: İşçiler memleketin güllük gülistanlık gösterilmesine tepkili

EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan

Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik heyetle toplantılarına başladı. 2020'de geçerli olacak asgari ücreti dört toplantının ardından belirlenecek.

 Türkiye'de 7 milyona yakın çalışanın gözleri bu görüşmede.

 2020 için asgari ücret görüşleri sürerken, hem işçilerin talepleri hem muhalefet partileri hem de sendikalarla ‘insanca yaşam için asgari ücret’i konuştuk. Dosyamız işçi ve emekçilerin yoğun olarak yaşadığı Kocaelili işçilerin taleplerini mercek altına alıyor. Dosyamız HDP Sözcüsü Günay Kubilay'la devam edecek.

'GÖRÜŞMELER BAŞLADI İŞÇİLER MUHALİF BASINA YÖNELDİ'

Asgari Ücret Komisyonu geçtiğimiz günlerde ikinci görüşmesini gerçekleştirdi. Binlerce emekçi nefeslerini tutarak görüşmelerden çıkacak sonucu bekliyor. Hyundaii, Ford, Arçelik gibi neredeyse alanında en büyük 100 fabrikayı barındıran Kocaeli’nde ise görüşmeleri yakından takip eden on binlerce işçi var.  Üstelik Kocaeli Sanayi Odası’nın açıkladığı son rakamlara bakıldığında Kocaeli’nin, üretime sağladığı ‘büyük katkıyı’ da görmek mümkün.

 Kocaeli Sanayi Odası’nın açıkladığı rakamlar şöyle;

 Türkiye araç üretiminin yüzde 35,84’ü Kocaeli’nden karşılanmaktadır. (2018 yılı)

 Türkiye kimya sanayi içerisindeki payı yüzde 27’dir.

 Türkiye Metal Sanayinin yüzde 19’unu karşılamaktadır.

 Türkiye dış ticaretinin yüzde 19,7’si Kocaeli’nden gerçekleşmektedir.

 Kocaeli limanı, Avrupa’nın 7. limanıdır.

 Kocaeli’nin ekonomiye sağladığı büyük rakamlarına rağmen kişi başına devletin harcaması ise 3 bin 767 TL ile Türkiye ortalaması olan 10 bin 127 TL’nin altında kalıyor.

İşçi ve emekçiler açısından oldukça yoğun olan bir ilde çalışma yürüten Arzu Erkan, Emek Partisi’nin hem GYK üyesi hem de il başkanı. Kendisi de aynı zamanda işçilik yapmış olan Erkan’la ‘asgari ücreti, işçilerin beklentilerini ve izlenimlerini' konuştuk.  Asgari ücret görüşmelerinin başlamasının ardından, Emek Partisi olarak Kocaeli’nde işçi toplantılarına başladıklarını söylüyor. Erkan’a göre AKP yerel seçimde yüzde 7 düşüş yaşamasına rağmen işçiler arasında etkili. Burada devreye girdiklerini belirten Erkan, “bir yandan AKP'nin sınıfsal konumunu anlatmaya çalışırken bir taraftan da uygulamaları karşısında işçilerin bir tutum almasını ve birleşmesini sağlamaya çabalıyoruz” diyor.

Görüşmelerle birlikte işçilerin sosyal medyada olan ilgileri de artmış. ‘Bu dönemde işçilerin muhalif gazeteler ve sosyal medyaya yöneldiğini’ belirten Erkan’a göre, ‘işçiler yandaş medyada memleketin güllük gülistanlık gösterilmesine tepkili’

2020 için asgari ücret görüşmeleri başladı. 2020 için asgari ücretin ne kadar olmasını bekliyorsunuz?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2020 yılı için geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere görüşmelere başladı. Lakin bu komisyondan bu yıl da asgari ücretle çalışan emekçilerin beklentilerini karşılayacak, zamlar ve ekonomik kriz karşısında az da olsa nefes almalarını sağlayacak bir artış çıkacağını düşünmüyoruz.

Komisyonun işleyişine ilişkin itirazlar da geliyor. Sizce ‘asgari üretin belirlenme’ yöntemi nasıl olmalıdır?

Komisyonunun bileşimi ve bundan önceki yıllarda belirlediği zam oranları ortada. DİSK Araştırma Merkezi'nin asgari ücret gerçeği 2019 raporuna göre; 2000-2017 yılları arasında 18 kez yapılan asgari ücret görüşmelerinde, işçi tarafı 13 kez saptanan asgari ücrete itiraz etmiş ve bu yıllara ilişkin asgari ücret düzeyi hükümet ve işveren tarafının ittifakıyla alınmıştır. Sonuç; işçi için sefalet ücreti olurken patronlar yine kazanan taraf olmuştur. Malumunuz komisyondan çıkan karar kesinlik niteliği taşıyor ve itiraz hakkı bulunmuyor. Dolayısıyla bu görüşmelere katılan işçi temsilcilerinin itiraz ve grev hakkının dahi olmadığı, aslında bakarsanız tümüyle göstermelik olan bu görüşmelerden işçi lehine bir karar çıkmayacaktır.

'YEP’E GÖRE BELİRLENİRSE ARTIŞ 2 BİN 191 TL OLACAK'

Ayrıca Hükümetin Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) 2020 yılı için hedeflediği enflasyon oranı yüzde 8,5. Eğer komisyondan bu yönde bir karar çıkarsa ki bu bugün açısından eğer işçiler sürece müdahil olmazsa bu güçlü bir ihtimaldir. Yüzde 8,5 bir artışla asgari ücret brüt 2 bin 775 TL'ye, AGİ hariç net asgari ücrette 2 bin 191 TL'ye çıkacaktır. Hükümet ve de patron temsilcilerinin öngördükleri rakam bu civarda. Dolayısıyla işçilerin örgütlü bir müdahalesi ve itirazı olmadığı koşullarda üç aşağı beş yukarı tablo bu şekilde olacaktır.

 'SENDİKALARIN TUTUMU ARTIŞI BELİRLEYECEK'

 Bütün bu süreçte tabi elbette belirleyici olan işçi sendikalarının tutumu olacak. Ama sendikal bürokrasiden patronlar ve Hükümetin sefalet ücreti dayatması karşısında bir tutum almasını beklemek gülünç olur. Kamu sözleşmelerinde açık kalan mikrofondan ifşa olunan bir gerçek var. O açıdan bugün sendikalı işçilerin asgari ücrete gelecek zam oranının genel ücretlerde de artışı doğrudan etkileyeceğini bilerek hareket etmesi gerekiyor. Sendikal bürokrasiden işçi lehine bir tutum alması beklenemeyeceğine göre işçiler bürokrasiyi aşacak bir iç örgütlülüğe sahip olmak üzere harekete geçmeli diye düşünüyoruz. Yıllardır da tüm çağırılarımız, çalışmamız bu yönde.

 'KOCAELİ BİR EMEK KENTİ' 

İşçilerin yoğunluklu olduğu Gebze’de işçi çalışması yürütüyorsunuz, işçilerin asgari ücret beklentisi nasıl?

Kocaeli ve ilçesi Gebze işçi kentinden öte bir emek kenti. Partimiz; komisyonun görüşmeleri başlamadan önce de işçileri gelişmeler karşısında uyarmak, hükümetin sınıfsal tutumu, patronların olası dayatmaları ve sendikal bürokrasinin işbirlikçi tutumu karşısında harekete geçmeye çağırmak için irili, ufaklı işçi toplantılarından, bildiri dağıtımları ve afişlere kadar bir dizi çalışma sürdürüyor. Malumunuz bir işçi kenti olmasına rağmen, son yerel seçimlerde oy oranında yüzde 7'ler seviyesinde bir düşüş olsa da AKP hala ilimizde işçiler içerisinde etkili bir parti. Dolayısıyla bir yandan AKP'nin sınıfsal konumunu anlatmaya çalışırken bir taraftan da uygulamaları karşısında işçilerin bir tutum almasını ve birleşmesini sağlamaya çabalıyoruz.

 'İNSANCA YAŞAYACAK ASGARİ ÜCRET, VERGİDE ADALET'

İşçi ve emekçileri bir araya getirecek şeyin en yakıcı talepleri olduğunu biliyoruz. Asgari ücretin vergiden muaf tutulması, insanca yaşabilir bir seviyeye çıkarılması, vergide adaletin sağlanması, bunlar çok can yakıcı talepler. Bu amaçla; işçileri bilgilendirmek ve kamuoyunu aydınlatmak üzere bir imza kampanyası da başlattık. Başta Gebze olmak üzere Kocaeli'nde kent meydanlarında açacağımız stantlarla emekçilerden imza alacağız, bu somut talepleri elde etmenin birlikte mücadele olduğunun altını çizeceğiz. “İnsanca yaşayacak asgari ücret, vergide adalet” talepli afişlerimiz emekçi semtlerini kuşattı.

 ‘AKP VE MHP’YE OY VERMİŞ İŞÇİLER MUHALEF BASINA DA YÖNELİYOR’

İşçiler asgari ücret görüşmelerini nasıl takip ediyor, gözlemleriniz nelerdir?

 İşçiler görüşmeleri basından takip ediyorlar ağırlıklı olarak. Ayrıca sosyal medyada işçilerin haber kaynakları arasına girdi çoktandır. Yandaş medyanın yaptığı haberlere, memleketin sadece ekonomik değil her açıdan güllük gülistanlık gösterilmesine işçiler de son derece tepkili. O nedenle muhalif gazeteler ve sosyal medya böylesi dönemlerde işçiler için doğru haber kaynağı olarak görülüyor ve tercih ediliyor. AKP ya da MHP'ye oy verse de gelişmeleri takip eden işçiler “acaba bunlar ne diyor” diyerek muhalif basına da yöneliyor. Örneğin görüşmeleri devam eden metal işçileri de, Ocak ayında sözleşme görüşmeleri başlayacak lastik işçileri de bu süreci yakından takip ediyor. Asgari ücrete gelen zammın kendi sözleşmesini de etkileyeceğinin farkında işçiler.

EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan 'asgari ücret' izlenimlerini paylaştı.

 ‘BUNUN MÜCADELESİNİ BİRLİKTE VERELİM DİYORUZ’

 Emek Partisi ‘asgari ücretin’ ne kadar olmasını istiyor?

 Türk-İŞ tarafından her ay açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre; Kasım ayında dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 102, yoksulluk sınırı 6 bin 849 lira. Yine aynı araştırmanın sonucunda evli olmayan-çocuksuz br çalışanın yaşam maliyeti ise aylık 2 bin 578 lira olarak açıklanmıştı. Buradan yola çıkarak söylenecek şey ülkenin yarısından fazlası açlık sınırının altında bir yaşam sürüyor. Üstelik bizdeki asgari ücret hesabında işçi ailesi ile birlikte baz alınmıyor, İğneden ipliğe her gün zam gelen, temel tüketim ürünleri ve hizmetlerdeki artışın gün be gün değiştiği koşullarda bir rakam telaffuz etmek güç. Açlık, yoksulluk sınırı ortada. O nedenle diyoruz ki 4 kişilik bir işçi ailesinin insanca yaşayabilmesini sağlayacak bir seviyeye çıkarılmalıdır asgari ücret. Ve elbette bunun mücadelesini birlikte verelim diyoruz.

ETİKETLER

Editörün Seçimi