Özlem TEMENA 


TÜKENMEZ HABER Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik heyetle toplantılarına başladı. 2020'de geçerli olacak asgari ücreti dört toplantının ardından belirlenecek.

Türkiye'de 7 milyona yakın çalışanın gözleri bu görüşmede.

2020 için asgari ücret görüşleri sürerken, hem işçilerin talepleri hem muhalefet partileri hem de sendikalarla ‘insanca yaşam için asgari ücret’i konuştuk. Dosyamız Balat’ta bir semt pazarında asgari ücret söyleşisiyle başlıyor.


İşçi ve emekçileri doğrudan ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri geçen hafta başladı. 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Komisyonu’nun çalışmaları sürerken, İstanbul Fatih’te semt pazarında işçi ve emekçilere asgari ücreti, taleplerini ve nasıl geçindiklerini sorduk.

Pazarda görüştüğünüz herkesin derdi ortak, ‘geçinememek.’ Konu ‘asgari ücret’ olunca herkesin söyleyecek bir derdi var.

Ancak bir de kaygı nedeniyle konuşmak istemeyenler var. Genelde ‘işten atılmak’ kaygısıyla kamera önüne çıkmayanlar, kamera arkasından dertlerini anlatıyor, ‘ben konuşursam kötü konuşurum, başıma bir iş gelir’ diyen de var, umutsuzluk içinde gözlerini kaçıranlar da…

Asgari ücret nasıl belirleniyor? diye soruyoruz, cevaplar aynı; ‘Devlet, büyüklerimiz, komisyon..’

Ancak itirazlar hemen arka arkaya sıralanıyor, “çok az, geçinemiyoruz.”

GEÇİNMEK İÇİN EK İŞ YAPANLAR…

Asgari ücret alanların birçoğu ek iş yaptığını ekliyor sözlerine; “Akşamları ek iş yapıyoruz, bir günlük izinde çalışmazsak geçinemeyiz. Evi otel olarak kullanıyoruz. ”

En büyük tepki ise kadınlardan geliyor. Kadınlar, pazar fiyatlarını tek tek inceleyerek en ucuzunu bulma çabasında. Bu çabaya rağmen pazar arabalarının çoğu zaman boş kaldığını da söylüyorlar.

‘5 ÇOCUK YAP DEDİLER AMA NASIL BAKACAĞIM?’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla beş çocuk yaptığını söyleyen bir kadın, “5 çocuk dediler yaptık, şimdi ben çocuklara nasıl bakacağım” diye soruyor. Asgari ücretin geçinmek için en az 5 bin TL olması gerektiğini de sözlerine ekliyor, “ev kira, kirayı verince bize para kalmıyor. Pazara ayda bir kez çıkabiliyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir'de katıldığı toplu açılış töreninde Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklere seslendi, "3 değil 5 çocuk yapın. Avrupa'nın geleceği sizlersiniz" çağrısında bulunmuştu. 

 ‘En az 6 bin TL olmalı’ diyen de var 3 bin TL’yi yeterli bulan da ancak herkesin bir konuda hem fikir ne kadar zam yapılırsa yapılsın bu pahalılıkta geçinmek zor…

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 20 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

İşçi sendikaları, asgari ücrete enflasyon oranının üzerinde bir zam talep ediyor. Muhalefet partileri de, asgari ücrete yapılacak zammın ‘insani koşullarda yaşayacak’ seviyeye çekilmesini istiyor. Ancak hem hükümet cephesi hem de iş veren sendikaları artışın yaratacağı maliyet konusunda endişelerini dile getiriyor.

Üstelik ekonomide yaşanan dalgalanmanın ardından Türkiye'de asgari ücret oldukça geriledi. Batı ülkelerinin de gerisinde olan asgari ücret, Doğu Avrupa ülkelerinin de gerisine düştü. Türkiye'de asgari ücret, euro cinsinden dört yıl öncesine kıyasla yaklaşık yüzde 33 değer de kaybetti.

ETİKETLER


Editörün Seçimi