AB Komisyonu ile AB Konseyi Brexit anlaşmasını imzaladı

Avrupa Birliği Komisyonu ile AB Konseyi başkanları, Avrupa Parlamentosunun onayına sunulacak olan Brexit anlaşmasını imzaladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile AP'nin oyuna sunulacak Brexit anlaşmasını imzaladık ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanmasının önünü açtık" dedi.

Ursula von der Leyen ile Charles Michel'in resmi onayıyla, Brexit anlaşmasının metni 29 Ocak'ta Avrupa Parlamentosunun oyuna sunulacak. Perşembe günü AB'ye üye devletler anlaşmayı yazılı olarak onaylayacak.

Euronews’in haberine göre, imzadan sonra Charles Michel, "Her şeyin değişmesi artık kaçınılmaz ancak arkadaşlığımız devam edecek. Ortak ve müttefikler olarak yeni bir döneme giriyoruz. Bu yeni sayfayı hep birlikte yazalım" diye konuştu

İNGİLTERE KRALİÇESİ, BREXİT YASASINA ONAY VERDİ

Dün İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, ülkenin AB’den ayrılmasına ilişkin yasa tasarısına onay verdi.

İngiltere'nin 31 Ocak'ta AB'den resmen ayrılmasının hukuki temelini teşkil eden tasarı, Kraliçe'nin onayıyla yasalaşarak yürürlüğe girdi.

Tasarı parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasından hızla geçmiş, Lordlar Kamarasında ise bazı değişikliklere uğrayarak geri gönderilmişti.

Başbakan Boris Johnson, Avam Kamarasındaki çoğunluğunu kullanarak değişiklikleri iptal etmiş ve tasarıyı yeniden Lordlar Kamarasına yollamıştı.

31 ARALIK’A KADAR FİİLEN BİRLİĞİN ÜYESİ KALACAK

İngiltere ile AB arasında varılan Brexit anlaşmasına göre, ülke 31 Aralık'a kadar fiilen birliğin üyesi olarak kalacak ancak siyasi karar mekanizmalarında yer almayacak. Bu geçiş döneminde taraflar kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasına varmak için müzakere yürütecek.

İngiltere 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı almıştı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi