ABD dümen kırdı: İdlib'e müdahale etmeyeceğiz

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, ABD’nin İdlib ve Suriye politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun “NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız“ mesajının, tersine Robert O’Brien, ‘müdahale etmeyeceğiz” dedi.

O’Brien, “Küresel bir polis olarak oraya paraşütle inip saldırıları durdurmamız mı bekleniyor? ABD  askeri müdahalede bulunmayacak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ilişkinin inişli-çıkışlı olduğunu söyleyen O’Brien, “Suriye’deki sivil katliamlarının durdurulması gerektiğini yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz, fakat İdlib’e askeri olarak müdahale edeceğimizi sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

‘ESAD’I DURDURACAK POZİSYONDA DEĞİLİZ’

Suriye ve İdlib’de barışa yönelik bir çözüm için çaba gösterdiklerini ve bu çabayı sürdüreceklerini iddia eden O’Brien, “İdlib’deki durum çok kötü. Esad çok kötü bir aktör. İranlılar da çok kötü bir aktör. Ruslar ve Türklerin adımları oradaki duruma yardımcı olmuyor. Fakat biz Rusların, İranlıların ya da Esad’ın tüm kötü eylemlerini durdurma pozisyonunda değiliz. Oradaki kötü durumu sona erdirecek sihirli bir şey yok” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen yıl Twitter’dan yaptığı paylaşıma işaret eden O’Brien, o günkü durumda Trump’ın İdlib konusunda bir müzakere alanı yaratılmasına vesile olduğunu, ancak gelinen noktada bu atmosferin oldukça zayıfladığını düşündüğünü söyledi. O’Brien’ın açıklamaları, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’i İdlib konusunda müzakerelerde bulunmak üzere dün Ankara’ya gönderdiklerini ifade eden Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun açıklamalarının ardından soru işaretlerine neden oldu.

Tükenmez, AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi