ABD, Haseke'de Suriye Ordusu'na saldırdı: 1 asker yaşamını yitirdi

Suriye’de gözlerin İdlib’deki Ankara-Şam-Moskova gerilimine çevrildiği bir dönemde, ABD’nin ülkenin kuzeydoğusunda Suriye ordusuna saldırdığı belirtiliyor.

Gerilim, Türkiye’nin Ekim 2019’daki harekâtının ardından dengelerin değiştiği, Rus, Amerikan, Suriye ve Türk askerlerinin farklı noktalarda devriyeler yaptığı bölgede yaşandı. 

SANA: BİR SİVİL ÖLDÜ, BİR SİVİL YARALANDI

Anadolu Ajansı (AA), Şam yanlısı protestocuların Amerikan askerlerini bir kontrol noktasından geçirmemesi sonrası ABD savaş uçaklarının Haseke’de Suriye ordusuna ait iki askeri noktayı vurduğunu duyurdu. Suriye devlet ajansı SANA ise Haseke’nin doğusunda yaşanan olayda, dört araçlık Amerikan konvoyunun Suriye ordusu tarafından engellendiğini ve bu sırada toplanan sivillerin ABD askerlerine taş attığını yazdı. SANA’daki habere göre, ABD ordusunun karşı ateşinde bir sivil öldü, bir sivil de yaralandı.

Olayın ardından, Haseke’deki Tel Beyder üssünden havalanan iki Amerikan savaş uçağının, Hırbet Ammo bölgesinde Suriye ordusunun iki askeri noktasına saldırı düzenlediği belirtildi.

ABD ATEŞ AÇILDIĞINI DOĞRULADI

Suriye’de ABD liderliğinde faaliyet gösteren uluslararası koalisyondan yapılan açıklamadaysa, bir kontrol noktasında Amerikan askerlerine hafif silahlarla ateş açıldığı, bu ateşe karşılık verildiği belirtildi. Durumun sakinleştiği ve devriye gücünün üssüne geri döndüğü bilgisi verilen açıklamada, AA’nın duyurduğu hava saldırısına ilişkin bir ifade yer almadı. 

ULUSLARARASI KOALİSYON'DAN AÇIKLAMA

Kamışlı’nın Herbet Hemo köyünde yaşanan gelişmelerle ilgili Uluslararası Koalisyon da bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, Uluslararası Koalisyon güçlerinin Esad destekçileriyle karşılaştığında manevra yaptığı belirtildi.

Koalisyon güçlerinin çatışma olmaması için köydeki güçleri bilgilendirdiğinin kaydedildiği açıklamada, tanınmayan bir kişi tarafından ateş açıldığı ve koalisyon güçlerinin de kendilerini savunmak için karşılık verdiği ifade edildi.

Açıklamada, köydeki gerilimin sona erdiği ve olayla ilgili incelemenin başlatıldığı bildirildi.

ABD güçlerinin Suriye'de Haseke, Rakka ve Deyrizor kentlerinde toplam 11 üs ve askeri noktada varlık gösterdiği biliniyor. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi