ABD’de federal mahkemenin kararıyla 17 yıl sonra ilk kez bir mahkum idam edildi

Kolaj: Tükenmez Haber

ABD’nin Indiana eyaletinde, 17 yıl aradan sonra, ilk kez federal mahkemenin kararıyla idam cezasına çarptırılan Daniel Lewis Lee zehirli iğne ile Terre Haute Federal Cezaevi’nde idam edildi. Bir dönem beyazların üstünlüğünü savunduğu, ancak sonradan görüşlerinin değiştiği belirtilen 47 yaşındaki Lee, 1996’da bir aileden 3 kişiyi işkence ederek öldürmek ve bu kişilerin cesetlerini göle atmaktan hüküm giymişti.

Lee’nin kurbanlarının akrabaları, infaza tanıklık etmek üzere cezaevine gitmelerinin koronavirüse maruz kalmalarına neden olabileceği için infazın ertelenmesi amacıyla dava açtı. Temyiz mahkemesi, bu davayı reddetti. Mahkeme, ABD yasalarında kurban yakınlarına infazı izleme hakkı veren hiçbir düzenlemenin olmadığına hükmetti.

Trump yönetimi, geçen yıl, 2003’te durdurulan idamların infazına yeniden başlama kararı almıştı. Trump yönetiminin infazlara başlama kararı almasından sonra Lee’nin aralık ayında zehirli iğneyle idam edilmesine karar verildi. Ancak mahkemelerin itirazı nedeniyle infaz gecikti.

‘MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILSIN’

Lee’nin, kızını, torununu ve damadını öldürdüğü 81 yaşındaki Earlene Peterson, 47 yaşındaki Lee’nin müebbet hapis cezasın çarptırılmasını istediğini dile getirdi. Kızı ve sekiz yaşındaki torunuyla silah kaçakçısı damadını kaybeden Peterson, geçen yıl Trump’a çağrıda bulunarak Lee’nin hayatını bağışlamasını istemişti. Peterson, CNN’e açıklamasında “Onun için birinin ölecek olması kızımı utandırırdı” ifadelerini kullandı.

TRUMP’IN ELEŞTİRİLEN KARARI

İdam cezasının federal düzeyde yeniden uygulanması için girişimler, Donald Trump’ın 2017’de başkanlık koltuğuna oturmasından birkaç ay sonra devreye girmişti. Bu adımlar, Trump’ın selefi Barack Obama’nın başkanlığı döneminde federal idam cezasına getirilen moratoryumun fiili olarak sona erdirilmesi anlamına geliyordu.

Bu dönemde idam cezasının zehirli iğneyle infazına ilişkin uzun süredir devam eden hukuki meseleler de federal mahkemeler tarafından ele alınıyordu. Trump yönetiminin aldığı karar birçok kişi tarafından eleştirildi. Davaların ‘aceleye getirileceğini’ ve ‘çözümlenmeden hüküm verileceği’ ifade edildi.

ABD Adalet Bakanlığı, ikisi bu haftanın ilerleyen günlerinde, diğeriyse ağustos ayında olmak üzere 3 hükümlünün daha idam cezasını infaz etmeye hazırlanıyor. İdam cezası alan Wesley Purkey, Dustin Honken ve Keith Nelson, çocuk cinayetlerinden mahkum olmuştu.

BBC Türkçe, Amerika’nın Sesi

ETİKETLER

Editörün Seçimi