ABD'de George Floyd eylemleri, yasaklara ve şiddetli yağmura rağmen sürüyor

George Floyd’un, beyaz polisler tarafından ‘nefesiz öldürülmesi’ne karşı başlayan eylemler 1 haftayı geride bıraktı.

Polisin sert müdahalesine rağmen, ABD’liler sokakları terk etmiyor.

New York'taki eylemleri takip eden Evrensel muhabiri Ekim Kılıç, ‘yağmura ve yasağa karşın eylemin kısa sürede önceki günkü kitleselliğe ulaştığını’ bildirdi.

Ülkenin bazı yerleşim yerlerindeki eylemlerden öne çıkanlar şöyle:

NEW YORK YİNE BİNLER SOKAĞA ÇIKTI, BELEDİYE BAŞKANI YASAĞIN İŞE YARAMADIĞINI KABUL ETTİ

New York'ta yağmurlu havaya ve sokağa çıkma yasağına rağmen kitlesel eylemler devam etti. Yürüyüşlerde “Adalet yoksa barış da yok", "Sokakları zaptedelim, polisi defedelim” sloganları atıldı.

Eylemlere ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Bill de Blasio, saat 23.00'te başlayan sokağa çıkma yasağının işe yaramadığını kabul ederek, salı gecesi uygulanacak yasağın 20.00'de başlayacağını bildirdi.

Öte yandan çoğu gazeteci, basın kartlarını göstermelerine rağmen saldırıya uğradıklarını ifade etti.

New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), "Gazetecilere gözdağı vermeyi amaçlayan bu saldırılar kabul edilemez" dedi.

PHILEDELPHIA'DA POLİS, GÖSTERİLERE KATILAN ÇOK SAYIDA KİŞİYİ YARALANDI

Pennsylvania eyaletinin başkenti Philadelphia'da da halk sokaktaydı. Kentin bazı bölgelerinde polisle eylemlere katılanlar karşı karşıya geldi çok sayıda kişi yaralandı.

BALTIMORE POLİSİ DESTEK İSTEDİ

Başkent Washington'a 1 saatlik mesafede bulunan Maryland kentindeki Baltimore'da da gösteriler de gece saatlerine kadar devam etti. Çaresiz kalan Baltimore polisi, Maryland eyalet polisinden destek istedi.

WASHINGTON'DA YÜZLERCE KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, POLİS ŞİDDETİ BASINA DA YÖNELDİ

Başkant Washington'da polisin gösterileri bastırmak için uyguladığı şiddet, basına da yöneldi.

Başkentte, sokağa çıkma yasağına rağmen çok sayıda kişi Beyaz Saray önünde toplantı, ırkçılık ve Trump karşıtı sloganlar attı. Polisin oldukça sert müdaha ettiği eylemde yüzlerce kişi gözaltına alındı.

TRT World muhabiri Sally Ayhan, protestoları canlı yayında aktardığı esnada, plastik mermilerle göğsünden ve bacağından vuruldu.

MINNEAPOLIS'TE PLASTİK MERMİLİ MÜDAHALE

Floyd'un katledildiği ve kitlesel eylemlerin düzenlendiği Minneapolis'te de gösteriler sürdü. Trump yönetiminin görevlendirdiği güçler, eylemlere katılanlara sert müdahale ederken, şiddet basına da yansıdı.

TRT World muhabiri Lionel Donovan ve kameraman Barbaros Sayılgan, yaşananları ekrana taşırken polis tarafından plastik mermiyle vuruldu. Donovan, kasığına isabet eden plastik mermiyle yaralandı.

DALLAS'TA ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Dallas'taki eylemlere sert müdahale eden polis, biber gazı kullandı ve çok sayıda vatandaşı gözaltına aldı.

MISSOURI'DE POLİSE ATEŞ AÇILDI

Missouri eyaletine bağlı St. Louis'de ise polise ateş açıldığı bildirildi. St. Louis Polis Teşkilatının resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, gece saatlerinde gösterilere müdahale eden polislere silahla ateş açıldığı ve 4 polisin yaralandığı belirtildi. Polislerin hayati tehlikesi bulunmadığı aktarıldı.

40'TAN FAZLA KENTTE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMİŞTİ

Floyd protestolarında 7'nci gün geride kalırken, ülke genelinde en az 40 kentte pazartesi gecesi sokağa çıkma yasağının uygulandı.

Söz konusu kentlerin çoğunda salı gecesi de aynı yasak uygulanmaya devam edecek.

Öte yandan en az 23 kentte de Ulusal Muhafız Birlikleri, şiddetli müdahalelerine rağmen eylemleri bastıramayan polislere yardım için görevlendirildi.

Evrense, AA

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi