ABD'de ülke geneline yayılan ırkçılık karşıtı 'George Floyd protestoları' durulmuyor

ABD’de siyah George Floyd’un ölümünün ardından patlak veren protestolar sürüyor. Göstericiler Salı günü de başkent Washington, New York City, Los Angeles ve Houston başta olmak üzere birçok kentte adalet talebiyle sokaklardaydı.

BAŞKENTTE EYLEMLER

Başkent Washington’da göstericiler Salı günü yeniden Beyaz Saray yakınlarındaki Lafayette Park yakınlarında toplandı. Pazartesi akşamı Başkan Donald Trump’ın St. Johns Kilisesi’ne yürüyerek gitmesi öncesinde protestoculara müdahale edilen parkta kez daha güçlü bir askeri polis varlığı olduğu gözlemlendi.

HELİKOPTERLER EYLEMİ İZLEDİ

Barışçı gösteriler New York City’de de devam etti. Foley Meydanı’nda toplanan kalabalık helikopterler gözetiminde belediye binasına yürüdü.

New York Valisi Andrew Cuomo ise gün içinde yaptığı açıklamada, Belediye Başkanı Bil de Blasio ve New York Polis teşkilatını sert bir dille eleştirdi. Vali Cuomo, Belediye Başkanı ve polis güçlerinin pazartesi gecesi yaşanan şiddet ve yağmalama olayları sırasında işlerini doğru yapmadıklarını savundu.

New York City Belediye Başkanı Bill de Blasio ise “dışarıdan getirilecek askeri güçlerin” New York’ta daha büyük problemler yaratacağını düşünüyor.

Belediye Başkanı Bill de Blasio Salı sabahı yaptığı basın toplantısında, Pazartesi gece saat 23.00 te başlayan sokağa çıkma yasağının Salı akşamından 7 Haziran’a kadar 20.00’de başlayacağını ve sabah 5’te sona ereceğini söyledi.

Manhattan’ın 96. sokağının altındaki bölgenin bu bölgede yaşayanlar ve elzem çalışanlar dışında araç trafiğine kapatılacağını belirtti.

EYLEMCİLER DİZ ÇÖKTÜ

Ülkenin batı yakasında da protestolar gün içinde geniş kitlelerin katılımıyla barışçı bir şekilde sürdü. Los Angeles Emniyet Müdürlüğü merkez binasının önünden yürüyen kalabalık sloganlar eşliğinde, “Tüm yaşamlar eşittir”, “Siyahların hayatı değerlidir” şeklinde mesajlar içeren pankartlar taşıdı.

Çok sayıda gösterici ABD'de polis şiddetinin protesto edildiği gösterilerle özdeşleşen “diz çökme” eylemini gerçekleştirdi. Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garectti de eylemde protestoculara eşlik etti.

AA, Amerika'nın Sesi

ETİKETLER

Editörün Seçimi