Almanya’da Indymedia’nın kapatılması sokaklarda protesto edildi: 13 polis yaralı

Almanya Federal İdare Mahkemesi, alternatif medya kuruluşu İndymedia'nın kapatılması kararını onaylayınca anti-faşistler ve devrimciler Leipzig'de sokağa çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Almanya Federal İdari Mahkemesi, alternatif medya kuruluşu İndymedia’ya yönelik erişim yasağı kararını onayladı. Dün ise erişim yasağı kararını protesto etmek için onlarca anti-faşist ve devrimci sokağa çıktı.

Protestolar sırasında polisler ile devrimciler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

PROTESTOLARA 1600’DEN FAZLA KİŞİ KATILDI

Gazete Yolculuk’un yerel haber kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, protestolara 1600’den fazla kişi katıldı. Göstericiler ilk olarak Federal İdare Mahkemesi önünde eylem gerçekleştirdi.

13 POLİS YARALI

Çatışmalar sırasında 13 polis memurunun yaralandığı, birkaç eylemcinin ise gözaltına alındığı belirtildi. Protestolar sırasında bazı arabaların camları kırıldı, kaldırım taşları söküldü ve defalarca havai fişek ateşlendi.

İNDYMEDİA DEVRİMCİLERİN ALMANYA’DAKİ EN BÜYÜK MEDYA AYAĞI

İndymedia, büyük yayıncılardan bağımsız olarak kar amacı gütmeyen yol izliyor. Aynı zamanda 1990’lardan itibaren gelişen küreselleşme karşıtı hareketin medya ayağını temsil ediyor.

İndymedia platformu, 2017 yılında Federal İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı. Federal İçişleri Bakanlığı, İndymedia’yı polise karşı şiddet çağrıları yapmak ile suçluyor. İnternet platformundaki yasağa karşı Çarşamba günü Federal İdari Mahkemesi’nde dava açılacak.

ETİKETLER

Editörün Seçimi