Avrupa Adalet Divanı, AB ile ABD arasındaki veri transferi anlaşmasını iptal etti

Avrupa Adalet Divanı, AB ve ABD arasında kişisel verilerin aktarılmasını düzenleyen anlaşmayı yeterli koruma sağlamadığı gerekçesiyle iptal etti.

Merkezi Lüksemburg'da bulunan, AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, sosyal medya platformu Facebook'a karşı açılan davayı karara bağladı. Mahkeme, kişisel verilere ilişkin 'AB-ABD Veri Koruma Kalkanı' anlaşması tarafından sağlanan önlemlerin yeterli olmadığına hükmetti.

Kararda, 'Avrupa Adalet Divanı, AB-ABD Veri Koruma Kalkanı tarafından sağlanan korumanın yeterliliğine ilişkin kararı iptal ediyor" ifadesi kullanıldı.

Mahkeme, kişisel verilere ilişkin 'AB-ABD Veri Koruma Kalkanı' anlaşması tarafından sağ önlemlerin yeterli olmadığına hükmetti.

Söz konusu hukuki süreç, Facebook'un veri sözleşmelerinde yer alan hükümlerin Avrup gözetim ve takipten yeterince korumadığından şikayetçi olan bir Avusturyalı tarafından AB ve ABD arasında 2016 yılında kişisel verileri korumaya yönelik Gizlilik Kalkanı anlaşm ABD yasalarına göre, şirketler topladıkları kişisel verileri gözetim için ABD resmi kurumla verebiliyor.

Euronews

ETİKETLER

Editörün Seçimi