Avustralya'da koronavirüs vakaları artıyor: Eyalet sınırı 100 yıl sonra ilk defa kapanacak

Avustralya'da son günlerde koronavirüs vakalarında artış kaydedildi. Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında ülkenin en kalabalık iki eyaleti arasındaki sınırlar kapatılacak.Yeni Güney Galler ve Victoria eyaleti yetkilileri, Melbourne'de vakaların artması sebebiyle sınırları 100 yıl sonra ilk kez kapatma kararı aldı. Victoria-Yeni Güney Galler sınırı, en son 1919'daki İspanyol gribi salgınında kapatılmıştı. Sınırın ne zaman yeniden açılacağı bilinmiyor.

100 YIL SONRA YENİDEN KAPATILACAK

Haziran ayının ortasından bu yana günlük ortalama dokuz vakanın tespit edildiği Avustralya’da, geçtiğimiz hafta günlük vaka sayısının 100’ü aşması nedeniyle tedbirler sıkılaştırıldı. Vakaların yüzde 95’inin kaydedildiği Victoria eyaletinin başkenti Melbourne’de enfeksiyonların artmasının sonucu olarak, en son 1919 yılında İspanyol gribi salgınında kapatılan sınırın, 100 yıl sonra yeniden kapatılması kararlaştırıldı.

'BU ÇOK DOĞRU BİR KARAR'

Pazartesi günü, Avustralya’da 127 yeni vaka kaydedildi, iki kişi korona virüsü nedeniyle öldü. Ülkede vaka sayılarında rekor artışın tespit edilmesinin ardından Victoria Eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, “Virüsü kontrol altına almada karşılaştığımız zorlukla göz önünde bulundurulduğunda bu çok doğru bir karar” dedi.

'BU AVUSTRALYA'DA EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR DURUM'

Yetkililer, sınırın ‘süresiz olarak’ kapatılacağını duyurdu. “Bu Avustralya’da eşi benzeri görülmemiş bir durum” diyen Yeni Güney Galler Eyalet Başbakanı Gladys Berejiklian ise, vatandaşların sınır geçişleri için başvuruda bulunabileceğini ancak gecikmelerin yaşanabileceğini dile getirdi.

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi