Boris Johnson'ı yoğun bakıma götüren süreç

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından 10 gün boyunca ateşinin düşmemesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakıma alınan Johnson'ın koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında yaptıkları ve söyledikleri dikkat çekti.

VİRÜS KAPARAK YOĞUN BAKIMA ALINDI

İlk etapta "toplumsal ya da sürü bağışıklığı kazanılması amacıyla virüsün kontrollü yayılması" stratejisi izleyen Başbakan Johnson, ölü sayısının yaklaşık 300 bin olabileceğine yönelik raporlar ve eleştirilerin ardından geri adım attı.

Salgınla mücadelede bazı kesimlerce geç kalmakla suçlanan Johnson'ın kendisi de virüs kaparak yoğun bakıma alındı.

COVİD-19 HASTALARIYLA FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ

Johnson'ı koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma götüren süreç şöyle:

28 Şubat'ta Başbakan Johnson, bir hastaneyi ziyaret ederek Covid-19 hastalarıyla fotoğraf çektirdi.

'HASTALARLA EL SIKIŞTIM'

3 Mart'ta Johnson, yaptığı açıklamada, "Geçen gece birkaç koronavirüs hastasının olduğu bir hastanedeydim. Hastalarla el sıkıştım ve el sıkışmaya devam ediyorum." dedi.

6 Mart'ta Johnson, ülkede koronavirüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleşmesinin ardından yaptığı açıklamada, işlerin eskisi gibi olacağını söyledi ve İngiltere halkına ellerini 20 saniye boyunca yıkama tavsiyesinde bulundu.

BAŞBAKAN'IN KRALİÇE İLE SON YÜZ YÜZE GÖRÜŞMESİ

9 Mart'ta Johnson hamile nişanlısı Carrie Symonds ile Milletler Topluluğu Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Kraliçe 2. Elizabeth, Galler Prensi Charles ve Kraliyet ailesinin diğer üyeleriyle görüştü.

11 Mart'ta haftalık kabine toplantısına başkanlık eden Johnson, Parlamentoda Başbakan'a Sorular oturumuna katıldı ve Kraliçe ile haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirdi. Bu, Başbakan'ın Kraliçe ile son yüz yüze görüşmesi oldu.

'SİZİNLE AÇIK KONUŞMAM GEREKİYOR'

12 Mart'ta Johnson, salgınla ilgili düzenlenen günlük basın toplantısında yaptığı konuşmada, ülkenin en kötü halk sağlığı krizlerinden birini yaşadığını belirterek, "Sizinle açık şekilde konuşmam gerekiyor. Daha birçok aile, sevdiklerini zamansız kaybedecek." dedi.

16 Mart'ta Başbakan Johnson, basın toplantısında, halkı, başkalarıyla teması ve tüm gereksiz seyahatleri durdurmaya çağırdı.

OKULLAR KAPATILDI

17 Mart'ta Johnson, sabah saatlerinde haftalık kabine toplantısına başkanlık etti. Başbakan akşam saatlerinde ise yardımcısı Rishi Sunak ile koronavirüsten etkilenen işletmeler için 330 milyar sterlin değerinde destek paketi açıkladı.

18 Mart'ta Johnson, İngiltere'deki tüm okulların 20 Mart Cuma gününden itibaren bir sonraki duyuruya kadar kapatılacağını ilan etti.

KAFE VE BARLARIN KAPATILMASI GEREKTİĞİNİ DUYURDU

19 Mart'ta Başbakan, İngiltere'nin koronavirüs krizinde 12 hafta içinde gidişatı değiştirebileceğini söyledi.

20 Mart'ta Johnson, kafe, bar ve restoranlar ile tiyatro gibi mekanların koronavirüsle mücadele kapsamında kapatılması gerektiğini duyurdu.

KISMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

22 Mart'ta Başbakan, halka, gerekmedikçe sokağa çıkmaması tavsiyesinde bulundu.

23 Mart'ta Başbakan, uyarıların dinlenmemesi üzerinde kısmi sokağa çıkma yasağı ile market ve eczaneler harici tüm işletmelerin kapatılması kararı aldı.

COVİD-19 TESTİ POZİTİF ÇIKTI

26 Mart'ta Başbakan'da öksürük ve hafif ateş görüldü ve koronavirüs testi yapıldı. Başbakan, akşam saatlerinde yardımcısı Rishi Sunak'la ile sağlık çalışanlarının alkışlanması etkinliğine katıldı.

27 Mart'ta Johnson, testinin pozitif çıktığını, kendini izole edeceğini ama görevinin başında olduğunu duyurdu.

'İŞLERİN İYİYE GİTMEDEN DAHA DA KÖTÜLEŞECEĞİNİ' BELİRTTİ

29 Mart'ta Başbakan, ülkedeki tüm hanelere gönderdiği mektupta, salgında "işlerin iyiye gitmeden önce daha da kötüleşeceğini" belirtti.

31 Mart'ta Johnson, video konferans yöntemiyle ilk Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

BİTKİN GÖRÜNTÜSÜ DİKKAT ÇEKTİ

2 Nisan akşamı, İngiliz Başbakan, kendini tecrit ettiği konutunun önünde sağlık çalışanlarını alkışladı. Başbakan'ın bitkin görüntüsü dikkati çekti.

3 Nisan'da Johnson,"Hala ateşim var ve bu nedenle hükümetin tavsiyesi uyarınca, bu belirti gidene kadar kendimi tecrit etmeyi sürdürmem gerekiyor." açıklamasını yaptı.

YOĞUN BAKIMA ALINDI

4 Nisan'da Başbakan'ın hamile nişanlısı Carrie Symonds, sosyal medya hesabından "Geçen haftayı koronavirüsün temel belirtileriyle yatakta geçirdim. Test edilmeme gerek yok, 7 gün dinlendikten sonra kendimi daha güçlü hissediyorum ve iyileşme sürecindeyim." paylaşımında bulundu.

5 Nisan'da Boris Johnson, koronavirüs testi pozitif çıktıktan 10 gün sonra hastaneye kaldırıldı. Başbakanlık, bunun tedbir amaçlı olduğunu duyurdu.

6 Nisan'da Johnson, durumunun kötüleşmesi üzerine yoğun bakıma alındı. İngiliz basını, Başbakan'a oksijen tedavisi uygulandığını yazdı.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi