Brezilya'da Bolsonaro karşıtı protestolar sürüyor

Fotoğraf: Arşiv

Brezilya’nın güneyindeki Parana eyaletinin başkenti Curitiba'da, koronavirüse karşı önlemleri uygulamayan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro karşıtı protestolar sürüyor.

Sosyal medyada, ırkçılık karşıtlarının çağrısıyla başlayan protestolara katılanlar valilik sarayına doğru yaklaşınca polisin saldırısıyla karşılaştı.

Basına yansıyan görüntülerde, polisin farklı bir yerde Bolsonaro karşıtı slogan attıkları gerekçesiyle eyleme katılanlara copla saldırdığı görüldü. Polis, eyleme katılanları dağıtmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak saldırdı. Gözaltına alınan olmadı.

NE OLMUŞTU?

Brezilya'nın Sao Paulo ve Rio de Janeiro şehirlerinde 31 Mayıs'ta Bolsonaro karşıtları ile yanlıları eylem düzenlemişti. Polis, Bolsonaro karşıtlarına göz yaşartıcı gaz ve biber gazıyla saldırmıştı.

Nüfusu 210 milyonu aşan Brezilya, bölgede yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının merkez üssü haline gelmesine rağmen, virüsü "küçük bir grip" olarak niteleyen Bolsonaro yanlılarının düzenlediği birçok eyleme sahne olmuş ve Bolsonaro'da bu eylemleri desteklemişti.

Ülkede karantina uygulamayan ve bunu uygulayan valileri hedef alan Bolsonaro, salgın karşısında yeterli önlem almadığı için sıkça eleştirilmiş ve salgın nedeniyle zor günler geçiren ülkede bir ayda 2 sağlık bakanı değişmişti.

Salgının yanı sıra siyasi problemler de yaşanan Brezilya'da, nisan sonlarında Bolsonaro'nun Federal Emniyet Genel Müdürünü görevden alması üzerine teşkilata müdahale edildiğini savunan Adalet Bakanı Sergio Moro istifa etmiş ve Bolsonaro hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

AA, Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi