Brezilyalı gazeteciler: Güvenliğimiz sağlanana kadar Bolsonaro'yu takip etmeyeceğiz

Brezilya’da koroanavirüse bağlı ölümler hız kazandı. Salgın önlemlerini hafife alan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, gazetecilere yönelik tutumuyla büyük tepki topluyor.

Gazeteciler, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun başkanlık sarayı dışındaki gayri resmi açıklamalarını artık takip etmeyeceklerini açıkladı. Bolsonaro destekçilerinin gazetecilere yönelik tacizi ve güvenlik eksikliği nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

Ülkenin en büyük televizyon ağı Globo ile Folha de Sao Paulo gazetesi, Bolsonaro’nun başkanlık sarayı dışında gerçekleştireceği gayri resmi etkinlikleri bundan sonra takip etmeyeceklerini duyurdu. Bu karara, Bolsonaro destekçilerinin tacizi ve güvenlik eksikliği gerekçe olarak gösterildi, güvenlik ekibinin gazetecileri korumakta yetersiz kaldığı vurgulandı.

Anaakım medyaya yönelik eleştirileriyle bilinen Jair Bolsonaro, sık sık resmi başkanlık konutu Palácio Da Alvorada dışındaki destekçilerini selamlamak için dışarı çıkıyor ve bu sırada basına demeç veriyor.

Ancak bu gayri resmi konuşmalarda, bazen gerginlik yaşanıyor. Bolsonaro, gazetecilere karşı hakarete varan sözler sarf ederken, basın mensuplarından sadece ince bir kordonla ayrılan destekçileri de Bolsonaro’ya katılıyor.

Globo grubunun Başkan Yardımcısı Paulo Tonet Camargo, milli güvenlik bakanına hitaben yazdığı mektupta, “Gazetecilerimiz her gün başkanın destekçilerinin sayısız hakaretine ve yaygarasına maruz kalıyor, onlar için herhangi bir güvenlik sağlanmıyor. Bu saldırılar giderek artıyor” dedi.

Sputnik

ETİKETLER

Editörün Seçimi