Bugüne dek Covid-19’a yakalanan siyasetçiler

Fotoğraf: AA

Bununla birlikte bazı ülkelerde krizde liderlik yapma görevini üstlenen devlet başkanlarının da hastalanması, bu devletlerin virüse vereceği yanıtı zorlaştırdı.

Independent'ten Vincent Wood'un haberine göre Covid-19'a yakalanan bazı dünya liderleri:

JAİR BOLSONARO

Aylarca virüsün şiddetini küçümseyen Brezilya Devlet Başkanı'nın Covid-19'a yakalandığı 7 Temmuz'da doğrulandı. Daha önce Covid-19'u "küçük bir grip" olarak nitelendiren Bolsonaro, ABD Başkanı Donald Trump'ın övdüğü ancak henüz etkililiği kanıtlanmamış sıtma ilacı hidroksiklorokinin de sözlü savunucularındandı.

BORİS JOHNSON

Covid-19 testi, Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Matt Hancock'la neredeyse aynı zamanda, Hasta Güvenliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Nadine Dorries'ten ise haftalar sonra pozitif çıkan Başbakan Johnson, resmi görevlerini Dışişleri Bakanı Dominic Raab'a bırakarak yoğun bakımda tedavi görmek zorunda kalmıştı. Hastaneye yatışı sonrası konuşan Johnson, durumunun ciddiyeti sebebiyle ölümü halinde yapılacaklara ilişkin bir plan hazırlandığını belirtmişti.

Birleşik Krallık'ta virüs bulaşan diğer siyasi isimler arasında Prens Charles ile parlamenterler Kate Osborne, Tony Lloyd, Llloyd Russel-Moyle da yer alıyor. Bu isimlerin hepsi iyileşti.

MİCHEL BARNİER

AB'nin Brexit Baş Müzakerecisi Michel Barnier'in testi, Brüksel ve Londra arasındaki görüşmelerin virüs sebebiyle çoktan ertelendiği bir dönemde, 19 Mart'ta pozitif sonuç vermişti. Barnier bir aydan kısa süre sonra görevine geri döndü.

İRAJ HARİRÇİ

İran Sağlık Bakanı Yardımcısı dünya çapında koronavirüs bulaştığı teyit edilen ilk siyasi isimlerden biriydi. Harirçi kısa zamanda İran'daki bulaşların örtbas edildiği iddialarının sembolü haline gelmişti. Harirçi'nin, testinin pozitif çıkmasından bir gün önce şubat eyında düzenlenen bir basın toplantısında, 95 olarak açıklanan vaka sayısının gerçekte çok yüksek olduğu iddialarını yalanlarken bolca terlediği görülmüştü. İranlı Bakan Yardımcısı, iki hafta sonra mart ayı başında tamamen iyileşirken, virüs ulusal meclisin yaklaşık yüzde 8'ine bulaşmıştı. Hastalığa yakalananlar arasında İran Devlet Başkan Yardımcısı İshak Cihangiri de yer alıyordu.

PİERRE NKURUNZİZA

Haziran başında belirtilmeyen bir tarihte hayatını kaybeden Burundi'nin yeni seçilen devlet başkanının ölümüne dair sorular hala gündemde. Burundi Hükümeti vefat nedenini resmi olarak kalp krizi şeklinde teyit ederken, farklı diplomatik ve tıbbi kaynaklar Nkurunziza ve çevresindeki bazı isimlere koronavirüs bulaştığını öne sürmüştü. Doğrulanması halinde bu, dünya liderleri arasında Covid-19 kaynaklı ilk ölüm olacak.

RAND PAUL

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Rand Paul, virüs vakası teyit edilen ilk ABD senatörü olurken, virüsün bulaştığı kişilerle temas eden senatörler Ted Cruz, Rick Scott ve Lindsey Graham'ın karantinaya alınmıştı. Temsilciler Meclisi üyeleri arasında da virüsle temas eden birçok isim bulunuyor.

Donald Trump'ın yakın çevresinden bir dizi insanın, özellikle kızı Ivanka'nın asistanı ile Başkan Yardımcısı Mike Pence'in en üst düzey sözcüsünün virüs testleri de pozitif çıktı. Mayıs başında, ABD'nin 45. Başkanı Trump, "önleyici tedbir" olarak bir süreliğine henüz Covid-19 tedavisi için kanıtlanmamış sıtma ilacı hidroksiklorokin aldığını söylemişti.

PETER DUTTON

Avustralya İçişleri Bakanı'nın Covid-19 testi, ABD dönüşü pozitif çıkmıştı. Dutton, ABD ziyareti kapsamında Ivanka Trump dahil bir dizi üst düzey isimle bir araya gelmişti. O dönem Avustralya'da doğrulanan 156 vaka arasında İçişleri Bakanı'nın yanı sıra Queensland'de hastalanan aktör Tom Hanks de bulunuyordu.

SOPHİE GREGOİRE TRUDEAU

Justin Trudeau'nun karısının mart ortasında virüse yakalandığının doğrulanması üzerine Kanadalı lider, eşiyle beraber karantinaya alınmış ve ülkeyi evinden yönetmişti. Sophie Grégoire Trudeau'nun belirtilerinin hafif olduğu açıklanaırken, Başbakan'ın virüse maruz kalıp kalmadığına dair bir doğrulama yapılmadı.

MONAKO PRENSİ II.ALBERT

Monako Devlet Başkanı'nın virüse mart ortasında maruz kaldığı belirtilirken, tıbbi uzmanlar Prens II. Albert'ın 1 Nisan itibarıyla tamamen iyileştiğini ifade etti.

Çeviren: Kerim Çelik

ETİKETLER

Editörün Seçimi