Che Guevara'nın doğduğu ev yaklaşık 400 bin dolara satışa çıkarıldı

Arjantinli Marksist devrimci Ernesto Che Guevara'nın doğduğu ev satışa çıkarıldı. Ev, yaklaşık 400 bin dolara satışa çıkarıldı. Yıllar içinde Urquzia ve Entre Rios caddelerinin kesiştiği noktada bulunan evi çok sayıda ünlü kişi ziyaret etti.

Evin mevcut sahiplerinden biri olan iş insanı Francisco Farruggia, evi zaten satmayı planladığını belirtti. Farrugia, evi 2002 yılında satın aldığını, daireyi kültür merkezine dönüştürmek istediğini ancak bunu yapamadığını ifade etmişti. Eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Pepe Mujica’nın ve Fidel Castro’nun çocuklarının da evi ziyaret ettiği belirtilmişti.

CHE GUEVARA KİMDİR?

1950'lerde Küba devriminde önemli bir rol oynayan Ernesto Che Guevara, Fidel Castro'nun, Fulgencio Batista'yı devirmesine yardımcı olmuştu. Devrimden sonra bir dönem Merkez Bankası müdürü olan Guevara, 1965'te dünya çapında solcu gerilla isyanları yürütmeye devam etmek için Küba'dan ayrıldı. 1967'de Bolivya birlikleri tarafından vurularak öldürülen Guevara, altı arkadaşı ile birlikte toplu bir mezara gömüldü.

T-24, Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi