Çinli bilim insanları: Koronavirüs yılanlardan insanlara geçti

Çin’de görülen Koronavirüs tüm dünyada paniğe neden oldu. Virüse dair Çinli bilim insanları bir rapor yayımladı. Rapora göre, virüsün yarasalardan değil, yılanlardan insanlara geçtiği sonucuna varıldığı aktarıldı.

Çin'in 11 milyonluk Vuhan kenti ve bu kente komşu iki şehrin dış dünyayla bağlantısı tamamen kesilirken Çinli bilim insanları Korona üzerine çalışmaya devam ediyor.

Sputnik’in haberine göre, araştırma Journal of Medical Virology dergisinde yayımlandı. Çin’in Vuhan kentinde hastaneye kaldırılan ilk hastaların çoğunluğunun deniz ürünleri toptan satış pazarının çalışanları veya müşterileri olduğu dikkati çekti. Vuhan'da işlenmiş etler ve canlı hayvanların yanı sıra yemek için yılanlar da satılırken, bu yılanların genellikle vahşi doğada yarasa avlayarak beslendiği aktarıldı.

FARKLI KAN TİPLERİ İÇİN UYUM SAĞLAYIP SAĞLAMADIĞI KONUSUNDA YETERLİ BİLGİ YOK

Bu bilgiler ışığında, yeni tip Koronavirüsün yarasalardan yılanlara, sonra da insanlara sıçraması olasılığı üzerinde durulduğu belirtildi. Ancak virüsün hem soğukkanlı (yarasa ve yılanlar) hem de sıcakkanlı (insanlar) konakçılara uyum sağlayıp sağlamadığı konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığı kaydedildi.

TEDAVİSİ HENÜZ BULUNMADI

Son 17 yılda farklı tipte Koronavirüs yüzlerce insanın ölümüne neden olurken, hali hazırda yeni tip Koronavirüs enfeksiyonu için onaylanmış bir aşı ya da antiviral tedavisini henüz mevcut olmadığı aktarıldı.

Öte yandan, Bilimsel The Conversation bilim dergisi ise Çin krait yılanı (Bungarus multicinctus) ve Çin kobra yılanının (Naja atra) son derece zehirli olduğunu hatırlatırken, bu yılan türlerinin yarasa ile beslendiğine de dikkat çekti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi