DSÖ: Umut veren tek ilaç var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Dr. Soumya Swaminathan, koronavirüse karşı geliştirilen ilaçlar arasında sadece Remdesivir'in testlerinin "umut verici sonuçlar ortaya koyduğunu" söyledi. Swaminathan, "Remdesivir kullanan hastalar 11 günde iyileşirken ilacı almayan hastalarda bu süre 15 gün oldu" ifadelerini kullandı. ABD, 'Remdesivir'in neredeyse dünyadaki tüm stokunu satın almıştı.

'REMDESİVİR KULLANAN HASTALAR 11 GÜNDE İYİLEŞİYOR'

Soumya Swaminathan Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, Remdesivir’in test edildiği hastalarda hastaneye yatma oranının azaldığını ancak ölüm oranında bir etki kaydedilmediğini belirtti. Swaminathan, “Şimdilik araştırmalar, bu ilacı kullanan hastaların daha hızlı iyileştiğini gösteriyor. Remdesivir kullanan hastalar 11 günde iyileşirken ilacı almayan hastalarda bu süre 15 gün oldu” dedi.

ABD 'REMDESİVİR'İN NEREDEYSE DÜNYADAKİ TÜM STOKUNU SATIN ALMIŞTI

ABD’nin, korona virüsü tedavisinde kullanılan ‘Remdesivir’ adlı antiviral ilacın neredeyse dünyadaki tüm stokunu satın aldığı belirtilmişti. Bu, hiçbir ülkenin en az üç ay boyunca ilaç bulamayacağı anlamına geliyor. İlacın ilk üretilen 140 bin dozu dünya çapındaki deneylerde kullanılmıştı. Ebolayı tedavi etmek amacıyla üretilen ancak bu konuda başarısız olan Remdesivir, ABD’de korona virüsü tedavisinde onay alan ilk ilaç olmuştu. Avrupa İlaç Kurumu da kıta çapında kullanılması için ilk kez bu ilacı önermişti. İlaç, virüsün hücre içinde üremek için ihtiyaç duyduğu bir enzimi hedef alarak virüsün çoğalma yeteneğini sekteye uğratıyor.

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi