Fransa vatandaşı IŞİD’liye 30 yıl ceza

Paris’te bir mahkeme, 2013-2015 yılları arasında Suriye’de savaş suçu işlediği gerekçesiyle IŞİD üyesi Tyler Vilus’a 30 yıl hapis cezası verdi

Fransa’nın başkenti Paris’te bir mahkeme, Fransa vatandaşı olan IŞİD üyesi Tyler Vilus’a 2013-2015 yılları arasında Suriye’de savaş suçu işlediği ve terör örgütünün lideri konumunda bulunduğu gerekçesiyle 30 yıl hapis cezası verdi.

Ancak mahkeme, iki kişinin infaz edilmesi de dahil açık deliller olmasına rağmen sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermedi.

ANHA’da yer alan habere göre sanığın durumunun değerlendirilmesi ve topluma yeniden döndürülebilmesi için iyi hal indirimi uygulandı ve cezası 30 yıl hapse düşürüldü.

Hakim, mahkumun şartlı tahliye alabilmesi için hapis cezasının üçte ikisini cezaevinde geçirmesi gerektiğini belirttiği açıklamasında, suçlunun en az 20 yıl hapis yatmadan herhangi bir şekilde şartlı tahliyeden yararlanamayacağını bildirdi.

Tyler Vilus’un IŞİD’e katılmak üzere 2012 yılında Fransa’dan Suriye’ye gittiği ve bölgede işlenen birçok insanlık suçu eylemine katıldığı biliniyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi