Fransa'da sağlık çalışanlarına zam yapıldı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Fransa'da, sağlık çalışanları büyük bir zam elde etti. Hükümet 8 milyar avroluk bütçe ayırmayı kabul etti.

HER BİR SAĞLIK ÇALIŞANI AYDA ORTALAMA 183 AVRO ZAM ALACAK

Fransa’da Emmanuel Macron hükümetiyle, çalışma koşullarını protesto eden sağlık çalışanları ve sendikalar arasında yaklaşık yedi haftadır süren müzakereler sonuçlandı. Hükümet, sağlık çalışanlarına zam için 8 milyar avroluk bütçe ayırmayı kabul etti. Bu, her bir sağlık çalışanının ayda ortalama 183 avro (yaklaşık 1426 TL) zam alacağı anlamına geliyor.

'SAĞLIK SİSTEMİMİZ İÇİN TARİHİ BİR AN'

Göreve yeni başlayan Başbakan Jean Castex, anlaşmayı “Sağlık sistemimiz için tarihi bir an” diye niteledi. Sağlık çalışanlarının salgınla mücadelesini öven Castex, bu şekilde bu çabayı takdir ettiklerini söyledi. Fransa’da salgın süresince sağlık çalışanlarına teşekkür etmek ve onları desteklemek adına alkışlı eylemler gerçekleştirilmişti. Siyasiler de sıklıkla çabaları için sağlık görevlilerine teşekkür etmişti. Ancak sağlık çalışanları daha iyi ücret talebiyle ülke çapında protestolar düzenlemişti.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi