George Floyd'un ölümüyle başlayan eylemler İngiltere'ye de sıçradı

Fotoğraf: Evrensel Gazetesi

ABD’nin Minneapolis kentinde, gözaltına alındığı sırada  Derek Chauvin isimli polis tarafından öldürülen George Floyd için düzenlenen protestolar İngiltere’ye de sıçradı.

Başkent Londra Trafalgar Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, “Adalet yoksa, huzur da yoktur”, “Irkçılığa yer yok” ve “Nefes alamıyorum” sloganları attı. Sokağa dökülen binlerce kişi ABD polis şiddetine tepki göstermek için ABD Büyükelçiliği’ne yürüdüğü belirtildi.

Trafalgar Meydanı’nda yapılan konuşmaların ardından yürüyüşe geçen kalabalık, Başbakanlık önünde toplandı. Boris Johnson hükümetinin protesto edildiği eylemde, İngiltere’deki ırkçılığa da dikkat çekildi.

BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE GÖSTERİ

Evrensel'den Arif Bektaş'ın haberine göre; Trafalgar Meydanı’nda yapılan konuşmaların ardından yürüyüşe geçen kalabalık, Başbakanlık önünde toplandı. Boris Johnson hükümetinin protesto edildiği eylemde, İngiltere’deki ırkçılığa da dikkat çekildi. İngiltere’de son 30 yılda binden fazla siyah vatandaş, polis tarafından gözaltında öldürülmüş ve bu polislerin hiçbiri ceza almamıştı.

ELÇİLİK ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİ

Başbakanlıkta yapılan eylemden sonra ABD elçiliğine yürüyen kalabalık, burada oturma eylemi gerçekleştirdi. Ellerinde “Nefes alamıyorum”,  “Adalet yoksa barış da yok”, “Siyah hayatlar da önemli”, “George Floyd için adalet” gibi dövizler taşıyan kalabalık, Trump ve Johnson aleyhine sloganlar attı.

“Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk” kampanya örgütü tarafındandan yapılan bir çağrı ile İngiltere’deki eylemlere katılım çağrısı yapıldı. Bir çok sendika, kampanya grubu, göçmen örgütü ve siyasi partinin içinde yar aldığı grubun eylemlerinin devam edeceği belirtildi.

Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER) de bir açıklama yaparak ortak mücadele ve tepkilerin örgütlenmesi çağrısı yaptı. "Yaşadığımız ülke İngiltere'de de benzer saldırılar ve ırkçılık artıyor. Bugüne kadar gözaltına alınarak öldürülen binden fazla kişinin katili olan polislerden hiçbiri ceza almadı. Bu da İngiltere hükümetinin ve yargı sisteminin ne kadar ırkçı olduğunu göstermektedir" ifadelerine yer veren DAY-MER, Irkçılığa karşı ortak ve örgütlü tepkilerimizi gösterelim" dedi.

(Evrensel Gazetesi, Jurnal Türkiye)

ETİKETLER

Editörün Seçimi