Greve giden McDonald’s işçileri daha yüksek ücret talebiyle Downing Street’e yürüdü

Salı günü greve giden McDonald’s çalışanları, hazır yiyecek devinden daha yüksek ücret ve daha güvenli sözleşme talep ediyor. İşçi Partili Gölge Brexit Bakanı Sir Keir Starmer, hazır yiyecek endüstrisinde daha iyi çalışma koşulları için uluslararası bir hareketin parçası olarak işçilerin düzenlediği protesto yürüyüşüne katıldı.

Fransa, Belçika, Brezilya, Şili ve Yeni Zelanda’nın da aralarında yer aldığı ülkelerde yapılan küresel “McStrike” etkinliklerinin parçası olarak göstericiler başbakanlık konutunun bulunduğu Downing Street’e ulaştığında Gölge Maliye Bakanı John McDonnell de onlara katıldı.

Birleşik Krallık’taki (BK) 6 McDonald’s restoranının çalışanları saati 8,21 sterlin (yaklaşık 60 TL) veya genç işçiler için daha da düşük asgari ücretle geçim sağlamakta güçlük çektikleri iddiasıyla greve gitti.

BK’de McDonald’s işçileri, yaşlarına bakılmaksızın tüm personel için saatte 15 sterlin (yaklaşık 110 TL) ücret, güvenceli çalışma saati seçimi ve vardiyaların 4 hafta önceden bildirilmesini istiyor. Hamburger restoranı zinciriyse, tüm personele güvenceli saatler içeren sözleşmeler sunulduğunu ve BK’deki 130 bin işçisinden çok küçük bir azınlığın greve gittiğini belirtiyor.

Çalışanlar ayrıca, kendileri adına müzakere yapabilmesi için McDonald’s’ın Fırıncılar ve Genel Gıda İşçileri Sendikası’nı (BFAWU) tanımasını talep ediyor. McDonald’s şu anda hiçbir sendikayı kabul etmiyor.

Londra’nın Crayford bölgesinde McDonald’s çalışanı 29 yaşındaki Lewis Baker, saatte 8,80 sterlin (yaklaşık 65 TL) gelirle kira ödemekte güçlük çektiği için greve gittiği söyledi.

Baker, “Faturalarını ödemek ve günden güne geçimlerini temin etmek için çabalayan çok sayıda çalışan var (…) Belirlenmiş saatlerimiz yok, dolayısıyla her zaman faturalarımızı ödeyecek kadar kazanmıyoruz (…) Eğer saatte 15 sterlin alırsak bunun etkisi büyük olur. Kiramı, faturalarımı ödeyebilirim, tatile gidebilirim ve bir tür iş-yaşam dengesine sahip olabilirim (…) Milyonlar kazanan McDonald’s gibi devasa şirketlere karşı grev yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. (Indenpendent Türkçe)

ETİKETLER

Editörün Seçimi