Irak: Türkiye’nin operasyonlara son vermesi için BM’ye başvurabiliriz

Türkiye'nin Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan adlı askeri operasyonları gerilim yaratmaya devam ediyor.

Iraklı yetkililer, Türkiye’nin operasyonlara son vermemesi durumunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Arap Birliği’ne gideceklerini belirtti.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahhaf, Sputnik’e açıklamasında, “Irak, bu sorunun görüşülmesi için BMGK’yı acil toplanmaya çağırabilir, Arap Birliği, İslam İşbirliği Örgütü ve diğer kurumlara başvurabiliriz” dedi.

‘EKONOMİK ETKİ ARAÇLARINA SAHİBİZ’

Türkiye’ye ekonomik dahil diğer etki araçlarına da sahip olduklarını dile getiren sözcü, “Irak’ta onlarca Türk ekonomik ve yatırım şirketi bulunuyor, iki ülke arasındaki ticaret hacmi yıllık 16 milyar doları geçiyor” ifadesini kullandı.

Halihazırda Irak’ın sorunu diyalog yoluyla çözüme kavuşturmaya çalıştığını kaydeden Sahhaf, “Tüm bu etki araçları, Irak hükümetinin elindeki kozlar, ama biz bölgenin güvenliğine olumsuz yansıyan bu sorunun aşılması için olası ortak yol olarak halen politik diyalog ve iyi komşuluk ilkelerini değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Iraklı diplomat, Türkiye’nin Irak yönetimiyle koordine etmeden gerçekleştirdiği askeri operasyonların aynı zamanda ‘terörle mücadele çabalarını bozduğunu’ ve ‘sınır bölgede gerilimi tırmandırdığını’ da sözlerine ekledi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi