İrlanda Başbakanı koronavirüsle mücadele için doktorluğa geri dönüyor

Fine Gael partisinin 41 yaşındaki lideri, Sağlık Hizmetleri İdaresi (HSE) için haftada bir kere seansa girecek. Trinity College Dublin'de tıp okuyan Dr. Varadkar, pratisyen hekim unvanıyla mezun oldu. Siyasi kariyerinde yükselişe geçince 2013'te İrlanda Tıp Konseyi'ndeki kaydını sildirdi. 2017'de Fine Gael'in liderliğine yükselince de İrlanda Başbakanı olarak görevlendirildi. Bununla birlikte Varadkar'ın İrlanda Tıp Konseyi'ndeki kaydı, şimdi faal doktorlar listesinde. Fine Gael, Kovid-19'un ülkeyi etkilemeye başlamasıyla Başbakan'ın tıbbi kaydını geçen ay yeniden oluşturduğunu doğruladı.

ALLİNKHAN VE CAUFİELD DE ÇAĞRILARA KARŞILIK VERDİ

Parti sözcüsü, "Kendi uzmanlığı kapsamındaki alanlarda HSE'ye haftada bir seanslık hizmetini sundu (...) Aile ve arkadaşlarından birçok kişi sağlık hizmetinde çalışıyor. Küçük de olsa yardımı dokunsun istedi" dedi. Bu, İrlanda hükümetinin emekli veya kayıtsız doktorlara, pandemiyle mücadeleye yardım etmeleri için, göreve dönme çağrılarında bulunmasının ardından yaşandı. Birleşik Krallık'ta aralarında Muhafazakar Parti'den lisanslı hemşire Maria Caulfield ve İşçi Partisi'nden doktor Rosena Allin-Khan'ın da bulunduğu birçok Britanyalı parlamenter benzer çağrılara karşılık verdi.

'GURUR DUYUYORUM'

Bölgesindeki kaza ve acil durum departmanına yardım eden Dr. Allin-Khan, The Independent'e şunları söyledi:

Özellikle de çalışmak zorunda oldukları koşullardan dolayı endişe belirten mesajlara gömülmüşken, doktor önlüğümü giyip Ulusal Sağlık Hizmetleri'ndeki olağanüstü arkadaşlarımın yanında mücadeleye dahil olmaktan gurur duyuyorum.

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

ETİKETLER

Editörün Seçimi