İsrail tarihi geçmiş istihbarat bilgilerine dayanarak Gazze'yi körlemesine bombalıyor

İsrail Hava Kuvvetleri personeli, İsrail ordusunun Gazze'deki hedefleri belki bir yıldan daha eskiye dayanan tarihi geçmiş istihbaratlara dayanarak düzenli aralıklarla vurduğunu, sivillere dair gerçek zamanlı doğrulama olmaksızın "körlemesine" bombalayıp gereksiz ölümlere neden olduğunu ifşa etti.

The Independent'tan Bel Trew'ın haberine göre; İsrail Hava Kuvvetleri mensupları, "ciddi yapısal sorunların" ve "yok et, yok et, yok et" zihniyetinin, "banka" olarak bilinen veritabanında halihazırda bulunan binlerce hedefin geçerliliğini kontrol etmektense yaklaşık 40 kilometre uzunluğundaki Gazze Şeridi’nde yeni hedefler belirleyen askeri personeli ödüllendirdiğini aktardı.  

Personel, bu hedeflerin 2014'teki Gazze Savaşı'na benzer uzun harekatlarda olduğu gibi tükenmesi halindeyse Hava Kuvvetleri’ne "Tek yapmanız gereken bombalamaya devam etmek" dendiğini anlattı. 

Askeri görevliler, militan kumandanları gibi hareket halindeki hedeflerin vurulmadan önce uçaklarla gözlendiğini söylerken, sabit hedeflerin genellikle gözlenmediğini aktardı. Askeri personelin iddiaları, İsrail ordusunun (IDF) iki milyon kişiye ev sahipliği yapan kuşatılmış bir şerit ve dünyada nüfus yoğunluğu en yüksek yerlerden biri olan “Gazze'de gereksiz ölümleri önlemek için elinden gelen her şeyi yaptığına” dair açıklamalarına dair şüphe uyandırdı.

Başka bir endişeyse 2014'teki “Koruyucu Hat” (Protective Edge) gibi büyük askeri harekatlarda “kabul edilebilir sivil zayiat” ya da sözümona ikincil hasarın nasıl değerlendirildiğine dair. Birleşmiş Milletler'e (BM) göre 51 günlük savaşta bin 400'den fazla Filistinli sivil ve İsrail tarafında da 6 sivil öldürülmüştü. 

Askeri personelin, Gazze'nin herhangi bir bölümünde İsrail ordusuna dair tehdit düzeyi arttığında, operasyonel mod ve kabul edilen "ikincil hasar" seviyesi yükseldiğinde bunun diğer bölgelerde tehdidin ne kadar ciddi olduğuna bakılmaksızın Gazze Şeridi'nin tamamında geçerli olduğunu söylemesi, orantılı hareket etmeye dair soru işaretleri doğurdu. 

İnsan hakları grupları, bu uygulamaların sivil ölümleri artırdığı ve belirli durumlarda uluslararası hukuku ihlal edebileceği konusunda uyarıyor. 

İsrail ordusu bu iddialar hakkında yorum yapmayı reddetti fakat The Independent'a “Ordunun kararların alındığı ayrıntılı bir organizasyon yapısı var" dedi. 

Ordu, internet sitesinde kayıpları nasıl hafiflettiğini özetliyor. IDF geçmişte yasadışı saldırılar düzenlediğine dair iddiaları defalarca reddetmişti. 

Güvenlik gerekçesiyle kimliği gizlenen bir Hava Kuvvetleri istihbarat personeli (“A”), “Resmi olarak her hedef için bir ‘son kullanma’ tarihi var, bu süreden sonra yeniden hedef haline gelmesi için iki yeni istihbarat bilgisinin bulunması gerekir. Ne var ki araştırmacı sayısına kıyasla kontrol edilmesi gereken çok fazla hedef var” dedi. 

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

ETİKETLER

Editörün Seçimi