İsrailliler, hükümete Covid-19 yaptırım yetkisi veren yasa tasarısını protesto etti

İsrail'in başkenti Tel Aviv'de bir araya gelen yüzlerce kişi, hükümete koronavirüs ile mücadelede yeni yaptırımlar getirme yetkisi veren yasa tasarısının meclisten geçmesini protesto etti. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile İsrail'de 332 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 30 bin 162'ye ulaştı. İsrail'de mayıs ayında günlük vaka sayısının 20'nin altına düşmesi üzerine koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin çoğu kaldırılmıştı.

GÖSTERİCİLER, 'DEMOKRASİYİ KURTARIN' VE 'YOLSUZLAR' YAZILI PANKARTLAR AÇTI

Hükümete yeni yaptırımlar getirme yetkisi veren yasa tasarısı, mecliste 34'e karşı 47 evet oyuyla kabul edildi. Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, siyah bayrak taşıyan göstericiler, üzerinde “Demokrasiyi kurtarın” ve “Yolsuzlar” yazılı pankartlar açtı.

'BU GECE BİBİ İSRAİL'DEKİ DEMOKRASİNİN ÜZERİNE KİLİT VURMAYI PLANLIYOR'

Eylemi düzenleyenler tarafından yapılan yazılı açıklamada ise “Bu gece Bibi (İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu) İsrail'deki demokrasinin üzerine kilit vurmayı planlıyor” ifadesine yer verildi. Açıklamada, söz konusu tasarının, İsrail tarihinde meclise vurulmuş en büyük darbe olduğu ve Covid-19 yasaklarını çiğneyenlere yönelik gözaltılar da dahil olmak üzere hükümetin alacağı kararları tartışılmaz hale getirdiği kaydedildi.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi