İsveç’te binlerce H&M çalışanı büyük gelir kaybına uğradı

H&M hazır giyim firmanısının İsveç’teki mağaza ve işyerlerinde çalışan binlerce emekçinin koronavirüs pandemisinin yaygınlaşmasından zarar gördüğü ve mart ayından beri büyük ücret kayıplarına uğradığı belirtildi.

H&M, salgının yayılması üzerine ”Kısa Çalışma” uygulamasına geçti. Bununla birlikte “zamansız çalışma saatleri” için personele yaptığı  ödemeleri durdurdu.

Soruna çözüm bulmak yerine “zamansız çalışma saatleri” için personele yapılması gereken ödemelerin sektörün işvereni ”İsveç Ticaret” ile çalışanları temsil eden ”Handels” sendikası arasındaki görüşmelerde ele alınmasını istedi.

H&M’in sorunu sürece yayma tutumunun binlerce çalışanın mağduriyetine yol açtığı İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na  (LO) üye 5 işçi sendikasının yayın organlarında eş zamanlı olarak yayımlanan bir makaleyle kamuoyuna duyuruldu.

H&M ÇALIŞANLARI GELİRLERİNİN YARISINI KAYBETTİ

Mart ayında korona pandemisinin yaygınlaşmasından sonra ”Kısa Çalışma Günü” uygulamasına geçildiğinde çalışanlara ücretlerinin tamamının ödeneceği sözü verildi.  H&M, ücretlerin yüzde 40’ını ve devlet de yüzde 60’ını ödeyecekti.

Birkaç gün önce de İsveç’in 800 bini aşkın tirajıyla en fazla satan gazetesi Aftonbladet, Johanna olarak adlandırdığı bir H&M çalışanının konu hakkındaki açıklamalarına geniş yer verdi.

10 yıldan beri İsveç’in güney kesimlerindeki bir satış mağazasında çalışan Johanna, “Bizlere asla maaşımızın yüzde 92,5 tutarında ödeme yapılmadı, asgari ücret aldık. Zamansız çalışma ödemeleri kesildiğinde maaşın yarısı kayboluyor” dedi.

Arkadaşlarıyla birlikte ücretlerdeki düşüşü gündeme getirdiklerinde kendilerine haziran ayında ödeme yapılacağı söylendiği halde işverenin sözünde durmadığını ve ödeme  yapmadığını söyledi.

H&M, SUÇU "BÜYÜME KURUMU"NA YIKTI

Aftonbladet’in konu hakkındaki sorularını elektronik postayla yanıtlamayı tercih eden  H&M’nin basın görevlilerinden Jeanette Mattsson, personelin eleştirilerini saygı ve anlayışla karşıladıklarını ve sorunun İsveç Ticaret ve sendika arasında sürdürülen görüşmelerde ele alındığını söyledi.

Şirketlere koronavirüs  yardımı yapan Büyüme Kurumu’nun butik çalışanlarına zamansız çalışma saatleri için geç ödeme yapma kararı almasının sorun yarattığını belirterek H&M’in tutumunu aklamaya çalıştı. Personele temmuz ayı sonunda ödeme yapacaklarını söyledi.

H&M çalışanlarının üyesi olduğu Handels sendikasının Ombudsmanı Jens Lindström, H&M’nin olacakları önceden hesaba katması gerektiğini belirtti. “Bireyler için çok para kaybı söz konusu. Büyüme Kurumu’nun geç karar verdiği gerçek ama H&M ücret sisteminde hazırlık yapmadı. Bunu yapmış olmalıydı” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi