Koronavirüs | Dünya genelinde 4 ayda 186 gazeteci hayatını kaybetti

İsviçre'nin Cenevre kenti merkezli sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign (PEC), mart başından bu yana 35 ülkede en az 186 gazetecinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Ülkelerin başında Peru, Brezilya, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Ekvador geliyor. Açıklamada, haziran ayının koronavirüs salgını nedeniyle en çok gazetecinin hayatını kaybettiği ay olduğuna dikkat çekildi.

'SALGIN EN ÇOK LATİN AMERİKA ÜLKELERİNDE ETKİLİ'

PEC'ten yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 salgınının en çok Latin Amerika ülkelerinde etkili olduğu, Hindistan ve Bangladeş'teki "keskin tırmanışın" dikkat çektiği belirtildi. 1 Mart-30 Haziran 2020'de Covid-19 nedeniyle 35 ülkede en az 186 gazetecinin hayatını kaybettiği vurgulanan açıklamada, bunların üçte ikisinin görevi başında hastalığa yakalandığı ifade edildi.

'HAZİRAN AYI, SALGIN NEDENİYLE EN ÇOK GAZETECİNİN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ AY'

Açıklamada, haziran ayının salgın nedeniyle en çok gazetecinin yaşamını yitirdiği ay olduğuna dikkat çekilerek günde neredeyse 2 gazetecinin yaşamını yitirdiği bu ayda, 59 gazetecinin yaşamını yitirdiğinin altı çizildi. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden gazetecilerin sayısının çok daha yüksek olabileceği vurgulanan açıklamada, bunun nedeninin test yaptırmayan ve ölüm nedenleri açıklanmayan gazetecilerin olduğu ifade edildi.

'AVRUPA'DA 26 GAZETECİ YAŞAMINI YİTİRDİ'

PEC'in araştırmasına göre, Latin Amerika ülkelerinde 93, Asya'da 34, Avrupa'da 26, Afrika'da 19 ve Kuzey Amerika'da da 14 gazeteci virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. 37 gazetecinin hayatını kaybettiği Peru listede ilk sırada yer alırken, Brezilya'da 16, Meksika'da 14, ABD'de 13 ve Ekvador'da 12 gazeteci yaşamını yitirdi. Pakistan'da 10, Bangladeş ve Hindistan'da 9'ar, Nijerya'da 8, İngiltere'de 7, Rusya ve Bolivya'da 5'er, Nikaragua ve Fransa'da 4'er, Kamerun, Dominik Cumhuriyeti, İtalya ve İspanya'da ise 3'er, Cezayir, Kolombiya, Mısır ve İsveç'te 2'şer, Afganistan, Avusturya, Belçika, Kanada, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, İran, Japonya, Kazakistan, Fas, Panama, Güney Afrika Cumhuriyeti, Togo ve Zimbabve'de ise birer gazeteci hayatını kaybetti. PEC ayrıca Kovid-19 dışında son 6 ayda 18 ülkeden 33 gazetecinin öldürülmesini de kınadı. Açıklamada, gazetecilere yönelik istatistiklerin ülkelerdeki gazeteci meslek kuruluşları, yerel medya ve PEC'in bağlantılarından toplandığı kaydedildi.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi