Koronavirüs için aşı çalışması yapan Moderna: 45 gönüllüde 'sağlam' bağışıklık yanıtı oluştu

Koronavirüsle mücadelede aşı geliştirme çalışmalarını sürdüren firmalardan Amerikan ilaç firması Moderna, süregelen çalışmanın erken aşamasında aşı adayının güvenli olduğunu ve 45 sağlıklı gönüllüde bağışıklık yanıtı oluşturduğunu bildirdi. Çalışmayla ilgili rapor New England adlı tıp dergisinde yayınlandı. Gönüllülerden hiçbirinde ciddi bir yan etki görülmediği belirtilen raporda deneklerin yarısından daha azında yorgunluk, baş ağrısı, üşüme ve iğne yerinde kas ağrısı gibi hafif yan etkiler görüldüğü kaydedildi.

İNSANLI AŞI DENEYİNE BAŞLAYAN İLK FİRMA

Rapora göre bu yan etkiler de daha çok ikinci dozun ardından ve en yüksek dozu alan kişilerde görüldü. Moderna, 16 Mart’ta virüsün genetik dizilimi açıklandıktan 66 gün sonra insanlı aşı deneyine başladığını açıklayan ilk firma olmuştu. Reuters'ın haberine göre ABD hükümeti Moderna’nın aşı çalışmasını yarım milyar dolar yatırarak destekledi. Başarılı bir aşının, Massachusetts eyaletindeki Cambridge kentinde bulunan ve daha önce hiç lisanslı ürünü bulunmayan Moderna için dönüm noktası olabileceği yorumu yapılıyor. Moderna’nın mRNA-1273 adlı aşısı insanlara enjekte edildiğinde hücrelere Corona virüsünün dış yüzeyini taklit eden proteinler üretmesi talimatını veriyor.

ÜÇ GRUBA UYGULANDI

Yayınlanan araştırmaya göre aşının üç dozu 18 ile 55 arasında değişen 15 kişilik gönüllülerden oluşan üç gruba uygulandı. Denekler 28 gün arayla iki kez aşı oldu. Üç gruba aşıdan 25, 100 ya da 250 mikrogram ölçeğinde verildi. Raporda iki doz aşı olanların vücudunda virüsü etkisiz hale getiren antikorun oranının virüsten iyileşenlerin antikor oranını aştığı belirtildi. Yan etkiler ise 25 mikrogram aşı verilen 13 gönüllüden 7’sinde, 100 mikrogram aşı verilen 15 gönüllünün tamamında ve 250 mikrogram doz verilen 14 gönüllünün tamamında görüldü. En yüksek doz grubundaysa üç hastada ateş, üşüme, baş ağrısı ya da mide bulantısı gibi reaksiyonlar görüldü. Bunlardan birinin ateşinin 39,6 santigrat dereceye çıktığı belirtildi.

HİSSELERİ SIÇRADI

Öte yandan CNBC'de yer alan habere göre Moderna hisseleri, şirketin koronavirüs aşı denemesinin ‘sağlam’ bağışıklık yanıtı ürettiğini söyledikten sonra yüzde 16′dan fazla artış gösterdi. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre, Moderna, Covid-19 için potansiyel bir aşı üzerindeki çalışmalardan birini gerçekleştiriyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, küresel olarak 100’den fazla aşı çalışması bulunuyor.

Amerika'nın Sesi, Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi