Kremlin ‘İdlib’ telefonunu açıkladı: Erdoğan ve Putin anlaşmada mutabık kaldı

Kremlin’den Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün İdlib konusunda yaptığı kritik telefon görüşmesine ilişkin açıklama geldi. Kremlin, iki liderin ‘Suriye’deki Rus-Türk anlaşmalarının uygulanmasının önemi konusunda mutabık kaldığını’ duyurdu. Interfax ajansının duyurduğu açıklamada, Rusya ve Türkiye’nin Suriye konusunda temaslarının sürmesi konusunda da mutabık kaldığı belirtildi.

SOÇİ ANLAŞMAZLIĞI

Kremlin açıklamasında işaret edilen Soçi mutabakatı, İdlib’deki anlaşmazlığın temelini oluşturuyor. Suriye ordusu, Türkiye’nin tepkisini çeken operasyonlarını mutabakatın Ankara’nın garantör olduğu militanlar tarafından ihlal edilmesi ile gerekçelendiriyor.

Türkiye ise Suriye tarafını mutabakata uymamakla suçluyor. Erdoğan son olarak bugünkü AK Parti grup toplantısında, Suriye’deki Türk askerlerine zarar gelmesi halinde mutabakatın tanınmayacağını ilan etti. Erdoğan, “Bu süreçte gözlem noktalarındaki veya diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi halinde bugünden itibaren İdlib ile Soçi muhtırası sınırları ile bağlı kalmadan rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum” dedi.

TÜRKİYE HEYETİ MOSKOVA’YA GİDECEK

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'den bir heyetin Rusya'ya giderek İdlib konusunda görüşmeler yapacağını bildirdi.

Gazete Duvar, Tükenmez

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi