Macron: Türkiye, NATO müttefiklerinden destek bekleyemez

Elysee Sarayı’nda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i kabul eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği askeri operasyona tepki göstererek, “Türkiye, Suriye’de oldu bittiye getirip operasyon düzenlerken, aynı zamanda NATO’dan destek bekleyemez” ifadelerini kullandı.

Fransız lider, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” şeklinde daha önce yaptığı açıklamasının "faydalı bir uyarı çağrısı” olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

İttifakın Rusya ile yeni bir güvenlik mimarisi inşaa etmesi gerektiğini savunan Macron, Moskova'nın kısa dönemde ve orta menzilli füzelerle ilgili moratoryum önerisini ise Paris’in kabul etmeyeceğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN YANIT: SÖYLEDİKLERİNİN ÖNEMİ YOK, O ZATEN TERÖR HAMİSİ

“Türkiye, Suriye’de oldu bittiye getirip operasyon düzenlerken, aynı zamanda NATO’dan destek bekleyemez” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, “Macron terör devleti kurmak istiyordu. Macron’un söylediğinin bir önemi yok çünkü o zaten terör hamisi” dedi.

Çavuşoğlu, ayrıca, “Harekatla ilgili gerekli şeyleri söyledik, söylediği sözün bende karşılığı yok. Harekat ile hayal kırıklığı yaşadı. O hayal kırıklığıyla ne dediğini bilmiyor. Macron bu yalpalamalarla Avrupa’nın lideri olamaz. Liderlik doğallıkla olur, boyunu aşan söylemler ve eylemlerle olmaz” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi