Macron: Yaşadığımız durum NATO'nun beyin ölümü

TÜKENMEZ HABER - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un The Economist'e 21 Ekim'de verdiği bir röportaj yayımlandı.

Macron dergiye verdiği mülakatta "Şu anda yaşadığımız durum NATO'nun beyin ölümüdür" ifadelerini kullandı. 

 "ABD ile NATO müttefikleri arasında stratejik karar almada kesinlikle bir koordinasyon yok. Hiç yok" diyen Macron, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki askeri operasyonunu da şu sözlerle eleştirdi: 

"Çıkarlarınızın risk altında olduğu bir bölgede bir diğer NATO müttefikiniz, Türkiye, koordine edilmemiş saldırgan bir eylem yapıyor. Ne NATO planlaması ne de herhangi bir koordinasyon vardı."

The Economist'in "Bir NATO üyesi saldırıya uğrarsa diğer üyeler yardımına gelir" düzenlemesini içeren NATO'nun 5'inci maddesinin halen etkin olup olmadığını sorması üzerine Macron, şu yanıtı verdi:

“Bilmiyorum. Ancak 5’inci madde yarın ne anlama geliyor? NATO'nun ABD'nin etkisi altında olduğu gerçeğini yeniden değerlendirmemiz gerektiğini söyleyebilirim. Ve Amerika, geçtiğimiz ay Kürt müttefiklerini terk edip Suriye'nin kuzeyinden beklenmedik bir şekilde çekilerek, bize sırtını döndüğünü gösterdi."

'STRATEJİK VE POLİTİK OLARAK BİR SORUNUMUZ OLDUĞUNU KABUL ETMELİYİZ'

NATO orduları ve komuta kademeleri arasındaki iletişim bakımından NATO'nun iyi çalıştığını söyleyen Macron " Stratejik ve politik olarak bir sorunumuz olduğunu kabul etmeliyiz." ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin NATO'dan çıkarılmasının 'Fransa'nın çıkarına olmadığını' vurgulayan Macron, üye ülkelerin 'NATO'nun ne olduğunu tekrar düşünmesi gerektiğini' söyledi. 

Moskova'ya yönelik yakınlaşma arayışının kritik olduğunu söyleyen Macron " Rusya ile biraz zaman alabilecek stratejik diyaloğu naif olmadan yeninden başlatmalıyız" dedi.

Macron NATO'nun 1990'lı yılların başında Sovyetler Birliği'nin çökmesinin ardından geleceğini ve 'Rusya'nın hala düşman olduğu yönündeki desteksiz varsayımı' yeninden gözden geçirmediğinin altını çizdi. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi