Maskesiz biri öksürünce treni durdurttu

Mainichi gazetesi, bir yolcunun yerel ulaşım dairesine “öksüren bir kişi bulunduğu ve maske takmadığını” söylemek için düğmeyi kullanmasının ardından metro treninin Fukuoka kentinde durduğunu bildirdi Befu istasyonunda duran tren, istasyon şefinin tartışan iki yolcuyu sakinleştirmeye çalıştırması nedeniyle bir süre gecikti. Yan yana oturan yolcuların platforma indikten sonra tartışmayı sonlandırdıkları belirtildi.

'ACİL DURUM DÜĞMESİNE BASMAKTAN KAÇINMALARINI İSTİYORUZ'

Kyodo haber ajansına konuşan ulaşım yetkilisi, dünya genelinde on binlerce kişiyi etkileyen" koronavirüs korkusunun yolcular arasında yayıldığını" söyledi. Ulaşım dairesinin sözcüsü de Mainichi gazetesine şunları söyledi:

“Vatandaşların sadece maskesiz biri bulunduğu için acil durum düğmesine basmaktan kaçınmalarını istiyoruz. Yolculara öksürdüklerinde uygun davranışlar sergilemeleri çağrısında bulunuyoruz ve bunu halka daha çok duyurmak istiyoruz”

KOVİD-19 VAKASININ EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ YER GEMİ

Independent'ten Chiara Giordano'nun haberine göre Kovid-19 adı verilen yeni virüs, 27 ülkede 76 binden fazla kişiyi etkiledi. İlk olarak Çin’in Hubey eyaletinde aralık ayında bildirildiğinden bu yana 2 bin 300’den fazla ölüme neden oldu. Yokohama’da bir limanda karantina altında tutulan Diamond Princess adlı yolcu gemisi, Çin dışında yeni virüs vakasının en çok görüldüğü yer. Geçen perşembe gününe kadar gemide 600’den fazla kişide yeni koronavirüsün tespit edildiği teyit edildi. Yolcu gemisindeki iki yolcu virüse yakalanmalarının ardından hayatını kaybetmişti. 80’li yaşlardaki Japon çift, geçen hafta gemiden alındıktan sonra hastaneye yaşamlarını yitirmişti. Çiftin ölümüyle Japonya’da ölenlerin sayısı 3’e yükselmişti.

Çeviren: Cenk Korkmazer

ETİKETLER

Editörün Seçimi