Oxford'da geliştirilen koronavirüs aşısının 'başarı şansı yüzde 50'

Üniversitenin Jenner Enstitüsü'nden proje lideri Adrian Hill, The Sunday Telegraph'a verdiği röportajda işe yarar bir aşının hayata geçmesinin hiç de kesin olmadığını söyledi ve "aşırı ümitlenilmemesi" için uyarıda bulundu. Ancak bu uyarı, ilk kez Profesör Hill'in Oxford'daki laboratuvarında yaratılan aşıdan 400 milyon doz üretilmesini öngören 1,2 milyar dolarlık (yaklaşık 8 milyar 170 milyon TL) anlaşmayı duyuran ilaç devi AstraZeneca'yı caydırmadı.

'100 MİLYON DOZ AŞI SİPARİŞİ ALDIK'

AstraZeneca CEO'su Pascal Soriot, pazar günü katıldığı The Andrew Marr Show'da, Britanya halkının Eylül'de hazır olabilecek aşıya ilk erişenlerden olacağını söyledi.

Independent'ten Harry Cockburn'ün haerine göre Soriot şu ifadeleri kullandı:

"Evet, gerçekten Britanya hükümetinden 100 milyon doz aşı siparişi aldık ve bunlar Britanya halkına gidecek. Ve şüphesiz, Eylül'den itibaren, bu aşı dozlarını aşılama için Britanya hükümetine vermeye başlayacağız."

Ancak Soriot, sonbaharda aşı verilmesinin hâlâ iki faktöre bağlı olduğunu belirtti. Birincisi, ilacın işe yaraması; ikincisiyse ülke nüfusunda hatırı sayılır oranda Kovid-19'lu kalması. Aksi takdirde aşılamanın verimini göstermek güç olacak.

Soriot "Aşı işe yaramalı ve meselelerden biri bu. Diğer meseleyse şu: Aşı işe yararsa da bunu gösterebilmemiz gerekiyor. Hastalık kaybolmadan olabildiğince çabuk davranmalıyız ki aşının etkili olduğunu gösterebilelim" dedi.
Jenner Enstitüsü ve Oxford Aşı Grubu, şempanzelerden alınan bir virüsü kullanarak Ocak'ta aşı geliştirme çalışmalarına başlamıştı.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ AŞAMALARA İLERLEMEYE HAZIRLANIYOR

18 ile 55 yaşları arasındaki 160 sağlıklı gönüllüyle yapılan ilk test aşamasının ardından, çalışma şimdi 10 bin 260 kişiye kadar test yapılmasını ve çocuklarla yaşlıların da dahil edileceği şekilde gönüllülerin yaş aralığının genişletilmesini içeren ikinci ve üçüncü aşamalara ilerlemeye hazırlanıyor.

Virüs çok az yayılırsa yeterli sayıda gönüllünün ona yakalanmayacağını ve aşının işe yarayıp yaramadığını testin kesin olarak söyleyemeyeceğini The Sunday Telegraph'a belirten Hill, şu ifadeleri kullandı:

"Bu, virüsün kaybolmasına ve zamana karşı bir yarış.
Bu yıl daha önce, Eylül'e kadar etkili bir aşı geliştirme ihtimalinin yüzde 80 olduğunu söylemiştik. Ama şu anda, yüzde 50 hiçbir sonuç alamama ihtimalimiz var.
En azından biraz daha Kovid'in kalmasını istemek gibi tuhaf bir durumdayız."

Press Association'dan da yararlanılmıştır

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

ETİKETLER

Editörün Seçimi