Putin: ABD'de olanlar derin iç krizlerin tezahürü

Fotoğraf: AA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'de siyah vatandaş George Floyd'un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı protestoları değerlendirdi. Putin, ABD’de olanların ülke içindeki bazı derin krizlerin bir tezahürü olduğunu söyledi.

Rossiya 1 televizyonundaki bir programda konuşan Putin, "ABD ya da başka ülkelerde olanlar konusunda çok dikkatli yorum yapmaya ya da hiç yapmamaya çalışıyorum. Orada olanlar bazı derin iç krizlerin bir tezahürü. Bunu aslında uzun zamandır gözlemliyoruz. Donald Trump’ın iktidara gelmesinden beri, zafer elde etmesi, hem de kesinlikle gözle görülür demokratik bir yolla bir zafer elde etmesinden beri... Kaybeden taraf ise meşruluğunu şüphe altında bırakmak için her türlü masalı uydurdu" ifadelerini kullandı.

‘VALİLER DEVLET BAŞKANINA ‘SEN BİR UZAKLAŞ, GİT’ DİYOR’

Putin, ayrıca bazı eyalet yöneticilerinin Trump’ın talimatlarına verdikleri tepkilere ilişkin, “Demokrasi nedir? Halkın gücüdür, burası doğru. Ancak halk en üst makamları seçiyorsa, halkın güvenini almış bu üst makamların, yürütme organlarının çalışmalarını ülkenin büyük çoğunluğunun çıkarlarını garanti altına alacak şekilde inşa etme yetkisi bulunur. ABD’de ise ne mi oluyor? Devlet başkanı ‘Böyle böyle yapmamız gerek’ diyor, valiler de ‘Sen bir uzaklaş, git’ diyor” ifadelerini kullandı.

‘SALGIN ABD’DEKİ DİĞER SORUNLARI AÇIĞA ÇIKARDI’

Koronavirüs salgınının ABD'deki diğer sorunları açığa çıkardığını belirten Putin, ABD’nin siyasi sistemindeki en büyük sorunun da siyasi partilerin kendi çıkarlarını halkın çıkarının üstünde bir yere konumlandırması olduğunu söyledi.

ABD’deki bu durumun yönetim sisteminden kaynaklı olduğunu belirten Putin, Rusya’da yönetimin tüm kanatları, bakanlar kurulu ve bölge liderlerinin ‘tek bir ekip’ gibi çalıştığını söyledi. Putin, Rusya’da hükûmette veya bölgelerde hükümet veya devlet başkanının dediğini yapmak istemeyenlerin olmadığını düşündüğünü ifade etti.

Sputnik

ETİKETLER

Editörün Seçimi