Özellikle Fransız sömürgecilerin Douala kentinin ana meydanına 1948'de diktikleri General Philippe Leclerc heykelini hedef alan Essama, bunların yerine Kamerunlu ve Afrikalı kahramanların simgelerinin konulmasını istiyor.  Sadece ellerini kullanarak Leclerc'in heykelinin başını 7 kere gövdesinden koparan ve heykeli 20 defa yıkan Essama'nın en çok hedef aldığı diğer sömürge kalıntısı ise 1884'te ülkeye gelen Alman sömürgeci Gustav Nachtigal'in heykeli oldu.

 

 Heykelleri hedef alması sebebiyle 10 defadan fazla hapse giren 44 yaşındaki Essama, bazı hapis cezalarından destekçileri tarafından toplanan kefalet parasıyla kurtuldu. Essama'nın sömürgecilerin heykellerini tokatlayıp tükürdüğü görüntüler internette paylaşım rekorları kırdı.

Kendini "sömürge karşıtı" olarak tanımlayan Essama, yaptığı açıklamada, "Afrika halkları emperyalistlerin heykel ve simge şiddetine maruz kalıyor." dedi. Essama, sürekli hedef aldığı General Leclerc heykelinin etrafının Kamerun yönetimi tarafından parmaklıklarla çevrilmesini ve başına nöbetçi konulmasını ise "Fransız kahramanı artık hapiste" şeklinde yorumladı. General Leclerc heykelinden kopardığı 7 kafayı iyi sakladığını vurgulayan Essama, bu kafaları sömürgecileri gençlere anlatmak için elinde tuttuğunu ifade etti.

Aktivist Essama, "Afrika halkları, istedikleri için değil empoze edildiği için sömürgecilerin paralarını kullanıyor, dillerini konuşuyor." diye konuştu. Kamerun'un bağımsızlığını ilan ettiği 1960'tan 16 yıl sonra doğduğunu, buna rağmen ülkesinde tam bağımsızlık yaşandığını hissetmediğini kaydeden Essama, bağımsızlık için mücadele eden birçok vatanperver Kamerunlunun Fransa tarafından öldürüldüğünü söyledi. Afrikalıların sömürgecilerin empoze ettiği kültürü değil, atalarından miras kalanı yaşaması gerektiğini vurgulayan Essama, sürekli şiddet içeren Batı kültürünün dayatılmasını reddettiklerinin altını çizdi.

Okullara, binalara, sokaklara verilen sömürgeci isimlerini belediye meclisleriyle birlikte değiştirmekte kararlı olduklarını aktaran Essama, Afrika'nın, ücret beklemeden çalışan insanlara ihtiyacı olduğunu, bunun için genç nesillere örnek olmaya çalıştıklarını belirtti. Essama, geçmişini tanıyacak, geleceğini inşa edecek bir neslin ancak bağımsız bir eğitimle yetişeceğini vurgulayarak, Afrika ülkelerinin eğitimi her şeyin merkezine koymaları gerektiği söyledi. Andre Blaise Essama, Avrupa medyasında Afrika'nın kalkınması, ilerlemesiyle ilgili pozitif gelişmelere yer verilmediğine dikkati çekti.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi