The Economist: Türkiye, Demokrasi Endeksi'nde Senegal'in gerisinde

Londra merkezli bir ekonomi dergisi olan The Economist, 2019 Demokrasi Endeksi'ni yayımladı. Politik katılım ve yurttaşlık hakları konularında ilerleme kaydedilmediği ortaya konulan rapora göre, demokrasinin küresel olarak gerilediği görülüyor. 167 ülkenin verilerinin değerlendirildiği raporda Türkiye, 110. sırada yer aldı. Türkiye, 4.09 puan alarak Senegal, Hindistan, Kolombiya, Nepal, Pakistan gibi ülkelerin gerisinde yer aldı.

TÜRKİYE, GEÇEN YIL DA 110. SIRADAYDI

Geçen yıl da 110. sırada yer alan Türkiye’nin puanı 4.37’ydi. Geçen yıl Pakistan 4.17 puanla Türkiye’nin gerisinde yer alıyordu.

NORVEÇ İLK SIRADA

Öte yandan endeksin yayımlanmaya başladığı 2006’dan bu yana dünya genelindeki demokratik gerilemenin en kötü sonuçların kaydedilmesine neden olduğu belirtildi. Rapora göre dünya nüfusunun yalnızca yüzde 5,7’sinin “tam demokrasi” koşullarında yaşadığı düşünülüyor.

Ülkelerin değerlendirilmesinde kullanılan kriterler arasında seçim süreci ve çoğulculuk, hükümetin işleyişi, siyasi katılım, siyasi kültür ve yurttaşlık hakları yer alıyor. Bu kriterlere göre Norveç’in ilk sırada yer aldığı değerlendirmede Batı Avrupa ülkelerinin çoğu tam demokrasi olarak sınıflandırıldı. Öte yandan pek çok Doğu Avrupa ülkesiyse kusurlu demokrasi ya da “melez” rejimler kategorilerinde yer aldı.

ABD, KUSURLU DEMOKRASİ KATEGORİSİNDE DEĞERLENDİRİLDİ

“Melez” rejim tanımlaması içinde yer alan ülkelerde seçimlerin özgür ve adil olmadığı, sivil toplumun ve hukuk devletinin zayıf olduğu, siyasal katılıma dair eksiklerin olduğu belirtiliyor.

2016’da “tam demokrasi” sınıfındaki ülkeler arasında yer alan ABD de kusurlu demokrasi kategorisinde değerlendirildi.

'HALK AYAKLANMALARIYLA TANIMLANABİLİR'

Raporun editörü Joan Hoey açıklamasında, “Eğer 2016 gelişmiş demokrasilerde mevcut yönetime karşı gerçekleşen popülist ayaklanmalarla dikkat çektiyse, 2019 da geniş ölçüde dünyanın gelişmekte olan kısmındaki halk ayaklanmalarıyla tanımlanabilir” ifadelerini kullandı.

Her ikisi de daha fazla halk egemenliği ve daha iyi siyasi temsiliyet talebini yansıtıyor. Ayrıca her ikisi de demokrasinin yenilenmesine dair potansiyeli ortaya koyuyor.

Rapor ayrıca Avrupa ülkelerinin “ilerleme kaydedemediğini” belirterek birçok ülkede koşulların geliştirilebileceğine dikkat çekti. Örneğin Polonya’da “iktidardaki muhafazakar milliyetçi Hukuk ve Adalet (PiS) partisinin ülkeyi düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir demokrasi haline getirmeye yönelik çabalarına devam ettiği için” Polonya’nın ilk kez sıralama açısından Macaristan’ın gerisinde kaldığı belirtildi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi