Trump: Covid-19 vakalarının yüzde 99'u tamamen zararsız

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Bağımsızlık Günü için Beyaz Saray'da gerçekleşen törende koronavirüs salgını hakkında açıklamalarda bulundu. Trump, ABD'de 40 milyon insana test yapıldığını söyledi ve vakaların yüzde 99'unun 'tamamen zararsız' olduğunu söyledi. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile ABD'de hayatını kaybedenlerin sayısı 130 bine yaklaştı. Ülkede koronavirüs vaka sayısı 2 milyon 800 bini geçti.

'ÇİN'DEN GELEN BİR VİRÜSLE SARSILDIK'

Beyaz Saray'da cumartesi yapılan etkinlikte konuşan Trump, Koronavirüs salgınıyla ilgili "Çin'den gelen bir virüsle sarsıldık. Ama çok gelişme kaydettik. Stratejimiz doğru ilerliyor. Çok şey öğrendik. Şu ana kadar yaklaşık 40 milyon kişiye test yaptık. Bunu yaparak vakaların yüzde 99'unun tamamen zararsız olduğunu gösterdik. Başka hiçbir ülkenin gösteremediği sonuçlar çünkü bizimki gibi test yapmıyorlar, sayı olarak değil kalite olarak" dedi.

'TEDAVİ YA DA AŞIYA YIL BİTMEDEN ÇOK ÖNCE SAHİP OLACAĞIZ'

Trump, ABD'deki Koronavirüs salgınıyla mücadele eden bilim insanlarının aksine "Tedavi ya da aşıya yıl bitmeden çok önce sahip olacağız" dedi. ABD'de yeni tip Koronavirüs vaka sayısı 2 milyon 800 bini geçerken hayatını kaybedenlerin sayısı ise 130 bine yaklaştı. ABD'de toplam test sayısı John Hopkins Üniversitesi verilerine göre 34 milyonu geçti.

T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi