Trump: Sol kültürel devrim, Amerikan devrimini devirmek için tasarlanmıştır

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Minneapolis kentinde ırkçı polisler tarafından öldürülen George Floyd için düzenlenen eylemler devam ediyor. Floyd'un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan protestolarla beraber köle taciri heykellerinin yıkılması hakkında tartışmalar gündemdeki yerini korurken, ABD Başkanı Donald Trump 'Bağımsızlık Günü’ kutlamaları için Rushmore Dağı Anıtı'nda miting düzenledi. Mitingde sosyal mesafe kurallarına uyulmaması ve katılımcıların maske takmaması görüntülere yansıdı. Trump, ülke genelinde düzenlenen ırkçılık karşıtı gösterilerin 'ABD siyasi sisteminin temellerini tehdit ettiğini' ifade etti. Trump, "Bu sol kültürel devrim Amerikan devrimini devirmek için tasarlanmıştır" ifadelerini kullandı.

'BU SOL KÜLTÜREL DEVRİM AMERİKAN DEVRİMİNİ DEVİRMEK İÇİN TASARLANMIŞTIR'

Eyaletlerde koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasıyla vaka sayılarındaki artış devam ederken, Trump’ın düzenlediği mitinge sosyal mesafe kurallarına uyulmaması ve katılımcıların maske takmaması görüntülere yansıdı. 7 bin 500 kişinin katıldığı mitingde konuşan Trump, ülke genelinde düzenlenen ırkçılık karşıtı gösterilerin ‘ABD siyasi sisteminin temellerini tehdit ettiğini’ ifade etti. “Bu sol kültürel devrim Amerikan devrimini devirmek için tasarlanmıştır” diyen Trump, ‘okullarda çocuklara ülkelerinden nefret etmeyi öğrettiklerini’ öne sürdü.

'BİZ SADECE TANRININ ÖNÜNDE DİZ ÇÖKERİZ'

Irkçılık karşıtı protestolarda diz çökülmesine gönderme yapan Trump, “Biz sadece tanrının önünde diz çökeriz” dedi ve şöyle konuştu:

“Okullarımızda, haber merkezlerimizde, hatta şirketlerde yönetim kurullarımızda mutlak bağlılık isteyen yeni bir aşırı solcu faşizmi var. Eğer dilini konuşmazsanız, rituellerini yerine getirmezseniz, mantralarını okumaz ve emirlerini yerine getirmezseniz sansürlenecek, sürgün edilecek, kara listeye alınacak ve zulmedilerek cezalandırılacaksınız.”

'PARKIN İSMİ 'AMERİKAN KAHRAMANLARI MİLLİ PARKI' OLACAK'

Siyah Hayatlar Değerlidir (Black Lives Matter) hareketine işaret ederek ‘şimdiye kadar yaşamış en büyük Amerikalılıların heykellerinin olduğu bir açık hava parkı’ kuracağını söyledi. Konu hakkında detay vermeyen Trump, parkın isminin ‘Amerikan Kahramanları Milli Parkı’ olacağını dile getirdi.

GÖSTERİCİLERİ 'KIZGIN ÇETELER' OLARAK TANIMLADI

1991 yılında George H. W. Bush’tan bu yana 4 Temmuz kutlamaları için Rushmore Dağı Anıtı’a giden ilk ABD başkanı olan Trump, protestocuların ‘kahramanları karalamaya çalıştığını’ iddia etti. Siyah Hayatlar Değerlidir protestocularının ismini kullanmadığı konuşmasında göstericileri ‘kızgın çeteler’ olarak tanımlayan Trump, protestocuların ‘kutsal anıtları tahrif etmeye çalıştığını’ söyledi.

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi