Trump Tower'ın önüne 'Siyah Hayatlar Değerlidir' yazıldı

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Minneapolis kentinde ırkçı polisler tarafından öldürülen George Floyd için düzenlenen eylemler devam ediyor. New York'taki ünlü alışveriş caddesi Beşinci Cadde'de yer alan Trump Tower binasının önüne "Siyah Hayatlar Değerlidir (Black Lives Matter-BLM)" yazıldı. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, "Siyah Hayatlar Değerlidir" yazısının boyanmasına yardım etti.

'YANLIŞ BİR ŞEYİ DÜZELTİYORUZ'

Daha önce ‘Siyah Hayatlar Değerlidir’ ifadesinin ‘nefret söylemi’ olduğunu öne süren Trump’a ait binanın önünde bir araya gelen protestoculara De Blasio’nun eşi Chirlane McCray ve Sivil hakları aktivisti Al Sharpton eşlik etti. Demokrat partili De Blasio, “Siyah Hayatlar Değerlidir diyerek Amerikalılar olarak gerçekliğimizi kabul ediyoruz. Yanlış bir şeyi düzeltiyoruz” ifadelerini kullandı.

'BU YAZI LÜKS CADDENİN DEĞERİNİ DÜŞÜRECEK VE NEW YORK POLİSİNİ DAHA DA KIZDIRACAK'

Trump, daha önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bu yazı lüks caddenin değerini düşürecek ve New York polisini daha da kızdıracak” ifadelerini kullanmıştı. De Blasio da Trump’a, “Anlamadığın şu ki Beşinci Cadde’yi siyahiler kurdu. Senin ‘lüks’ dediğin şey onların emeğinin sonucu. Bu yazı ile onları onore ediyoruz” yanıtını vermişti.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da kentin beş ana bölgesindeki önemli sokaklara bu ifadenin yazılacağını açıklamış, ilki Brooklyn, ikincisi aşağı Manhattan, üçüncüsü de Harlem olmak üzere üç bölgedeki sokakta ‘Siyah Hayatlar Değerlidir’ yazıları yer almıştı. ‘Siyah Hayatlar Değerlidir’ yazısı ilk önce başkent Washington’da Beyaz Saray’a giden cadde üzerine yazılmıştı. Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, Floyd’un ölümün ardından dayanışma göstermek için yazıldığını söylemişti.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi