Türkiye bayrağını yırtan Yunan vekilden Türk belediye başkanlarına suç duyurusu

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Yunan milletvekili Loannis Lagos "vatana ihanetle" itham ettiği Batı Trakya’daki Kozlukepir (Arriana) Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet ve Yassıköy (İasmos) Belediye Başkanı Önder Mümin aleyhinde suç duyurusunda bulundu.

Lagos, Yunanistan Yüksek Mahkemesi savcılığına sunduğu dava dilekçesinde, iki Türk belediye başkanının, Türkiye’de katıldıkları, Batı Trakyalılar Derneği’nin Bursa şubesince düzenlenen etkinliklerde Yunanistan aleyhinde söylemlerde bulunarak "Ülkenin bütünlüğüne zarar vermek" ve "görevi kötüye kullanmak" ile ilgili Yunan ceza hukuku maddelerini ihlal ettiğini ileri sürdü.

‘BÖLÜCÜLÜK’ SUÇLAMASIYLA YARGILANMALARINI İSTEDİ

Aralarında Kalavrita Metropoliti’nin de bulunduğu 330 kişi tarafından da imzalanan dilekçede, Ahmet ve Mümin’in, "Yunanistan’ın yabancı bir ülkeyle olan dostane ilişkilerini zedelemek" ve "vatandaşlar arasında bölücülük yaparak toplumsal barışı bozmak" suçlarından yargılanmaları istendi.

AVRUPA PARLAMENTOSU CEZA VERMİŞTİ

Yunan milletvekili Lagos, 29 Ocak'ta Brüksel'de düzenlenen AP Genel Kurulu’nun "Yunan Adalarında İnsani Durum" başlıklı oturumunda yaptığı konuşma sırasında Türkiye bayrağını yırtmıştı. Olayın ardından AP, Yunan milletvekiline 7 günlük ödenekten mahrumiyet ve 4 gün parlamento faaliyetlerine katılmama cezası vermişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi