Uluslararası Af Örgütü'nden G20 ülkelerine: Yoksul ülkelerin boçları silinsin

Fotoğraf: AA

Uluslararası Af Örgütü, bu hafta toplanacak G20 liderlerine çağrıda bulundu. Örgüt, “küresel eşitsizlikleri ortadan kaldırma noktasında şimdiye kadar atılmayan adımları atma zamanı” dedi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreter Vekili Julie Verhaar konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Covid-19, dünya üzerindeki bariz eşitsizlikleri bir kez daha gözler önüne serdi. Gelecekteki olası krizlere karşı direnç geliştirmek istiyorsak, uzun vadeli yapısal değişiklikler yapmamız lazım” dedi.

Varlıklı ve güçlü ülkelerin önceliklerinin dünyayı küresel çapta acil duruma sürüklediğini vurgulayan Verhaar, G20 ülkelerine, en yoksul ülkelerin en az gelecek iki sene içindeki borçlarını silerek, bu ülkelere Covid-19 pandemisiyle mücadele edebilmeleri için kaynak sağlama çağrısı yaptı.

‘DÜNYANIN EN YÜKSUL 77 ÜLKESİ 85 MİLYAR DOLAR BORÇ ÖDEYECEK’

Verhaar, “Dünyanın en yoksul 77 ülkesi 2020 ve 2021’de yaklaşık 85 milyar dolar borç ödeyecek. Bu miktarın yaklaşık yüzde 40’ı varlıklı ülkelere; geri kalanı ise uluslararası kuruluşlara ve özel kredi kuruluşlarına ödenecek. Yoksul ülkelerin adil ve ödenebilir olmayan borçlarının silinmesi için mücadele eden Birleşik Krallık merkezli sivil toplum örgütü Jubilee Debt Campaign’in bildirdiğine göre, 64 ülke, kamusal sağlık hizmetlerine ayrılan kaynakların üzerinde borç ödüyor. G20, Nisan ayında, 2020’de 77 ülkenin 12 milyar dolarlık geri ödemesini askıya alma taahhüdünde bulundu; ancak bu teklifi bekleyen devletler gelecek yıllarda bu miktarı faiziyle geri ödemek zorunda” dedi.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi