Yunanistan Başbakanı Miçotakis: En azından artık Erdoğan'a telefon açabilirim

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 26 Haziran Cuma günü gerçekleştirdikleri telefon görüşmesine ilişkin değerlendirmesinde, "En azından artık her an telefon açıp birbirimizle bir konu hakkında konuşabiliriz" ifadelerini kullandı. Miçotakis, "Önemli farklılıklarımız var ancak bu diyalog kuramayacağımız anlamına gelmez" diye konuştu.

'ŞİMDİ HER AN TELEFON AÇIP BİRBİRİMİZLE BİR KONU HAKKINDA KONUŞABİLİRİZ'

Yunanistan ve Türkiye arasında Doğu Akdeniz gerilimi sürerken, Erdoğan’la haziranda yaptıkları telefon görüşmesini değerlendiren Miçotakis, “Biz komşuyuz, önemli farklılıklarımız var ancak bu diyalog kuramayacağımız anlamına gelmez” dedi. Miçotakis, şöyle devam etti:

“Resmi iletişim kanallarının yeniden canlandırılması çok önemli. Şimdi her an telefon açıp birbirimizle bir konu hakkında konuşabiliriz.”

'TÜRKİYE'NİN DİYALOĞU İMKANSIZ HALE GETİREN GERİLİMİ ARTIRMAKTAN KAÇINMASI GEREKİYOR'

İki ülkenin bazı konularda ‘çok farklı görüşleri olduğunu’ dile getiren Miçotakis, “Türkiye Cumhurbaşkanı’na bir çözüm mekanizmasından bahsettim ancak bunun gerçekleşmesi için Türkiye’nin diyaloğu imkansız hale getiren gerilimi artırmaktan kaçınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

AA, Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi