Bakan Selçuk: İşten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işten çıkarmayı engelleyen düzenlemeye ilişkin, “Fesih kısıtını üç ay daha uzatacağız”  ifadelerini kullandı.

AA Editör Masası’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Selçuk, işten çıkarma yerine ücretsiz izine çıkarmayı engelleme konusunda ise bakan bir açıklama yapmadı.

Bakan Selçuk, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde6 milyonu aşkın haneye sosyal yardım desteği sağlandığını açıkladı.

3,5 milyon çalışan için 10 milyar lirayı aşkın kısa çalışma ödeneği ödedikleri bilgisini veren Selçuk “10 günlük süreçte kısa çalışma ödeneğinden 400 bin çıkış aldık. 400 bin işveren, 3 ay bitmeden kısa çalışmadan vazgeçti. Kısa Çalışma Ödeneği’nden normalleşmeye geçen işverene prim desteği verilecek” dedi.

KIDEM TAZMİNATI DÜZENLEMESİ

İşçilerin, işsiz kaldıklarında bir süre geçinmelerini sağlayan kıdem tazminatının yeni düzenlemeyle 60 yaşına gelince ancak yüzde 25’ini çekebilmesini öngören Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) hakkında da konuşan Selçuk, yasayı 2022’de hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.

Selçuk, çalışanların ve sendikaların karşı çıktığı TES’e desteği artırmak için de yüzde 1 devlet katkısı sağlayacaklarını açıkladı. Selçuk, “Kıdem tazminatında 1 senelik çalışmanın karşılığında 30 gün kıdem alma… Yüzde 8,33 korunmakla kalmıyor, aslında üstüne çıkıyoruz. Çoğu ülkedeki tamamlayıcı emeklilik sistemlerinde devlet katkısı yok ama biz burada yüzde 1 oranında devlet katkısı koyacağız” şeklinde konuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi