Çiğdem Toker: Avrasya Tüneli sözleşmesinin ‘mücbir sebep’ maddesiyle feshi mümkün

Avrasya Tüneli’nde işletici firmaya her sene için geçiş garantisi veriliyor. Garantiler tutturulamazsa devlet aradaki farkı işletici firmaya ödüyor. Çok tepki çeken anlaşmanın maddeleri ise ‘sır‘ olduğu gerekçesiyle kamuoyuyla paylaşılmıyor.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker sözleşmeyle ilgili ulaştığı bilgileri bugünkü yazısında paylaştı.

Toker, bugün yayımlanan yazısında “Çalışamayan işçiye günlük 39 TL uygun gören iktidar, vatandaşa harcayacak kaynak arıyorsa, KÖİ sözleşmelerindeki ‘mücbir sebep’ maddesini işletebilir” dedi.

Sözleşmede mücbir sebep doğması halinde tarafların anlaşarak sözleşmeyi feshedebileceği belirtiliyor.

 Maddenin bir kısmı şöyle: “Taraflardan her biri gerekçelerini de bildirmek suretiyle, karşı tarafa göndereceği bir ihbarname ile

  1. a) Bir ya da birden çok mücbir sebep olayının, tarafların sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmesini, telafisi mümkün olmayacak şekilde engellediği hususunda taraflar anlaşmaya vardıkları takdirde derhal.”

Öte yandan, ‘kamu özel işbirliği’ adı verilen modelde sözleşme mücbir sebebe dayalı feshedilecekse, değerlendirmenin ‘yatırım’ ve ‘işletim’ diye ayrı ayrı değerlendirildiği belirtildi.

Buna göre, fesih yapılacaksa şirketin araç gelirlerinden alamadığı öz kaynağın ödenmesi, yatırım için sağlanan finansmanın geri ödemesi bitmemişse, bunun da kredi kurumlarına ödenmesi gerekiyor.

Toker bu şartlar sağlanırsa “Karşılığında da şirketin yatırımı (yani örneğimizde tünel) devlete geçiyor” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi