Dolar 6,86 liradan haftaya başladı

Fotoğraf: AA

Döviz ve altın fiyatları, cuma günkü kapanış fiyatlarını koruyor. Küresel piyasalar ise veri gündemine odaklanmış durumda.

Küresel piyasalarda geçen hafta pozitif bir seyir izlemesinin ardından bugün de yükseliş eğiliminin öne çıktığı görülüyor.

ABD’de tarım dışı istihdamın beklentilerin üzerinde artmasının yanı sıra fabrika siparişleri de toparlanma gösterdi. Öte yandan Çin, Euro Bölgesi ve ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) sektörde  iyileşmeye işaret etti.

Jeopolitik tarafta ise görece sakin bir haber akışının izlendiği geçen hafta, salgında ikinci dalga endişelerinin önüne geçen pozitif veriler pay piyasalarını destekledi.

Bu gelişmelerle cuma günü tatil dolayısıyla kapalı olan New York borsasında, haftalık bazda Dow Jones endeksi yüzde 0,3, S&P 500 endeksi yüzde 1,5 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,9 değer kazandı. Bugün de ABD’de endeks vadelilerinin yüzde 1’in üzerinde yükseliş kaydettiği dikkati çekerken, dolar endeksi yüzde 0,2 düşüşle 96,9 seviyelerinde bulunuyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise güne yüzde 0,67’den başlamasının ardından yüzde 0,70 sınırına yaklaştı.

AVRUPA

Avrupa tarafında geçen haftaya iyi başlayan pay piyasalarında, cuma günü ABD piyasalarının da tatil olmasının etkisiyle azalan risk iştahı nedeniyle düşüş gözlendi. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,64, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,33 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,84 gerilese de, endekslerin haftalık bazda artıda kapattığı görüldü. Yeni haftanın ilk işlem gününde risk alma iştahındaki artışın etkisiyle yukarı yönlü hareket eden euro/dolar paritesi ise yüzde 0,3 artışla 1,1286 seviyelerinde hareket ediyor.

ASYA

Geçen hafta genelinde pozitif bir seyir izlenen Asya borsaları, yeni haftaya da yükselişle başladı. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,9 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 4,4 değer kazandı.

TÜRKİYE

İstanbul serbest piyasada 6,86 liradan alınan dolar, 6,86 liradan satılıyor. 7,74 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 7,74 lira olarak belirlendi.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 6,86 lira, euronun satış fiyatı ise 7,72 lira olmuştu.

Altın fiyatları ise yatay seyirde. Gram altın 391 lira, çeyrek altın 642 liradan satılıyor. Altının onsu ise 1775 dolar.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, beklentilerin üzerinde gelen haziran ayı enflasyon verisinin ardından cuma gününü yüzde 0,99 değer kaybıyla 115.748 puandan kapattı.

Analistler, piyasalarda bu hafta Türkiye’de iş gücü istatistikleri, Almanya’da sanayi üretimi ve dış ticaret, Çin ve ABD’de ise enflasyon başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirterek, pay piyasalarında veri odaklı seyrin sürmesinin beklendiğini söyledi.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi