Dolar yeni haftaya 6,84'ten başladı

Haftayı 6,84'den kapatan dolar yeni haftaya da aynı seviyeden başladı. Euro 7,67 liradan el değiştiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) koronavirüs vaka sayısındaki artışa karşın makroekonomik verilerde görülen beklentilerin üzerindeki toparlanma, pay piyasalarını desteklemeye devam ediyor. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,8 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,56 değer kaybetse de endeksler haftalık bazda yükseliş eğilimini korudu. Haftalık değer kazancı yüzde 4’e yaklaşan Nasdaq endeksi ise cuma günü yatay bir seyir izledi. Analistler, ABD’de özellikle güney kesimlerindeki eyaletlerde Covid-19’a yakalanan genç sayısının ciddi oranda artış gösterdiğini belirterek, konuyla ilgili gelişmelerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu ancak piyasalardaki ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliğin halen devam ettiğini kaydetti.

AVRUPA

Avrupa tarafında, cuma günü pozitif seyreden borsalar, haftalık bazda da ortalama yüzde 3 değer kazandı. Sterlin ve euronun, dolar karşısındaki değer kaybı ise İngiltere Merkez Bankası’nın varlık alım programını artırması sonrası devam etti. Geçen haftanın son işlem gününde Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,40, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,10 yükseliş kaydetti. Sterlin/dolar paritesi, geçen hafta yüzde 1,5 değer kaybetmesi sonrası bugün Asya piyasalarında yüzde 0,3 prim yaparak 1,2390 seviyesinde dengelendi.

ASYA

Asya borsalarında, haftanın ilk işlem gününde karışık bir seyir izleniyor. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 değer kazanırken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,4 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,5 düşüş kaydetti.

TÜRKİYE

BIST 100 endeksi, cuma günü yüzde 0,99, haftalık bazda ise yüzde 3,44 değer kazanarak 113.611 puanla kapanışını yaptı. Haftayı 6,84’den kapatan dolar yeni haftaya da aynı seviyeden başladı. Euro 7,67 liradan el değiştiriyor. Altın fiyatları ise haftaya yukarı yönlü başladı. Yeniden 380 lira seviyesinin üzerine çıkan gram altın 385, çeyrek altın ise 632 TL’den satılıyor.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi