Ekonomik Güven Endeksi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2020 Ekonomik Güven Endeksi'ni açıkladı. Ekonomik güven endeksi, haziranda aylık bazda yüzde 19,1 arttı. Endeks 73,5 oldu.

Endeks bu ay mayısa göre yüzde 19,1 artarak 73,5 değerine ulaştı. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayisi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Tüketici güven endeksi aylık bazda haziranda yüzde 5,2 artarak 62,6'ya, reel kesim güven endeksi yüzde 22,2 yükselerek 89,8'e, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 8,5 artışla 55,5'e, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 9,3 artarak 86,4'e, inşaat sektörü güven endeksi de yüzde 33,1 yükselişle 78'e çıktı.

'BUNUN GÖRECE YÜKSELMİŞ OLMASI PANDEMİ ÖNCESİ İLE KIYASLANMALI'

TÜİK tarafından açıklanan Ekonomik Güven Endeksi'ni Birgün'e değerlendiren ekonomist Mustafa Sönmez, Ekonomik Güven Endeksi'nin Tüketici Güven Endeksi ve Reel Kesim Güven Endeksi'nin birleşiminden oluştuğuna dikkat çekti. Sönmez, "Bunun görece yükselmiş olması pandemi öncesi ile kıyaslanmalı. Pandeminin ilk aylarına göre bir toparlanma var ama öncesine dair bir iyileşme yeterince yok." ifadelerini kullandı.

'HÜKÜMET FAİZLERİ KISARAK KREDİ MUSLUKLARINI AÇARA BU BEKLENTİLERİ BESLİYOR'

Beklenti anketlerinin tek başına yeterli bir gösterge olmadığını belirten Sönmez, "Pandemide iç karartırıcı süreci atlatan insanlar bir takım şeylerin iyileşeceğini umarlar işsiz kalanlar yeniden iş bulacağını umar. Hükümet faizleri kısarak kredi musluklarını açarak bu beklentileri besliyor ancak bunun etkisi henüz belli değil." dedi.

'EKONOMİ HENÜZ KENDİSİNİ TOPARLAMIŞ DEĞİL'

Endeksin yüksek çıkmasının şaşırtıcı bir sonuç olmadığını belirten Sönmez, "Ekonomi henüz kendisini toplarlanmış değil. İkinci çeyrekte çok sert bir daralma oldu, üçüncü çeyrekte iyileşme beklentisi var ama bunu desteklemeyen de bir sürü kalem var. İmalat sektörü kendini toparlamış değil gibi."

'DEMEK Kİ 24 PUAN HALA GERİDE'

Sönmez, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda da şu ifadeleri kullandı:

"Ekonomi Güven endeksinin 73.5 a çıkması tek başına anlamlı değil. Pandemi öncesinde Şubat’ta 97.5 idi. Demek ki 24 puan hala geride."

AA, Birgün, Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi