Faiz düştü, konutlarda fiyatlar arttı

Fotoğraf: AA

Emlak uzmanları, konut fiyatlarında oluşan balona karşı dikkatli olunması noktasındaki uyarılarını sürdürüyor. Üç büyük şehirin dışındaki kentlerde dahi konut fiyatları bir gecede ortalama 50-100 bin lira arttı.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, “Mal sahipleri ve müteahhitler sürekli fiyat artırımına gidiyorlar. Anlaşma yapılan fiyat üzerinden pazarlık bozuluyor. Bu durum hem emlakçıyı hem de alıcıyı mağdur ediyor” dedi.

Kredi faiz oranlarının düşmesiyle gayrimenkule talebin yoğunlaştığını dile getiren Taylan, ayda 5 kişinin bakmak istediği bir gayrimenkulü şu anda günde 10 kişinin görmek istediğini anlattı. Artan taleple gayrimenkul fiyatlarında da yükselme olduğunu belirten Taylan, piyasanın dengelenme sürecinde olduğunu ifade etti.

‘YENİ İNŞAATLARDA MALİYET ARTACAK’

Fiyatlarda gerileme beklemediğini söyleyen Taylan, talep artışıyla stokların tükenmeye başladığına dikkati çekerek, “Bu stoklar bitince yeni inşaatlar başlayacak. Yeni inşaatlar daha yüksek maliyetlerden yapılacağı için fiyatların da bir miktar daha yüksek olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçen hafta, düşük maliyetli konut kredisinde başvuru sayısının 133 bini geçtiğini açıklamıştı.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi