Sözcü yazarı: Dolar Bey, Amerika ile yaşadığımız rahip krizinde gördüğü seviyelere geldi

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, dolar kuruna ilişkin yazdığı yazısının devamında "Bakan Bey; “Dolar yükselse de bir satsak da bir kâr etsek diyorlar… Çok beklersiniz!” demişti. Derviş muradına erdi. Açıklanan ilk programda bu yıl sonu için hedefler“6 lira” ortalamayı gösteriyordu. Baktılar olmayacak “6.50” seviyelerine razı oldular. Bu uğurda 52 milyar dolar sattılar!" ifadelerinde bulundu

'DOLAR YAKACAK DELİKANLI DA KALMADI'

Muratoğlu, "Herkes karantinada olunca kimse evden çıkmayınca doları yere atacak, üzerinde zıplayacak, yırtacak, parçalayacak, kesecek, yakacak delikanlı da kalmadı… Dolar haddini aştı!" düşüncesini dile getirdi.

Muratoğlu, "Yılbaşından beri durmadan artıyor, her gün üzerine koyuyor yılanoğlu… Öncekilere sebep üst akıl, dış güçler, faiz lobisiydi, bu sefer dış virüslerin işi. Bahane hazır neyse ki! Yoksa ülkeyi kötü yönetmekle ne alakası olabilir ki? Peki, niye dolar 7'ye merdiven dayadı? Neden onca müdahaleye rağmen istifini hiç bozmadı? Öncelikle bütün gelişen ülkelerin başları belada… Türkiye bu gurubun en başlarında… Üzerine İşsizlik Fonu'nu yediği için para basılıyor. Nereye kadar basacaklar ucu bucağı bilinmiyor!" görüşünü savundu.

'BİZİM GİBİ ÜLKELERİN EN BÜYÜK SERMAYESİ PARA DEĞİL, GÜVENDİR'

Muratoğlu, "Bizim gibi ülkelerin en büyük sermayesi para değil, güvendir. Biz onu çoktan kaybettik! Merkez Bankası bağımsız mı? Piyasalar bu sorunun cevabını 'net' olarak geçen yaz aldı. Başkanın oraya nasıl getirildiği belli… Hep sarayın gölgesinde kaldı." ifadesini kullandı.

Yazının devamı için tıklayın.

ETİKETLER

Editörün Seçimi